| denrazvan a întrebat:

Hei.am 16 ani si 162 inaltimea.si 53 de kg.si alerg mult cam 2 ore pe zi.dar nu prea mananc, decat putin/. daca iau proteine este bine? adica vreau muschi.si fac multe abdomene (simt ca pocnesc).nu voi mai creste daca o sa cumpar proteine de; la farmacie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In felul acesta nu vei face muschi.

| Cosmin86 a răspuns:

1. abdomene = cele mai PROASTE exercitii
2. tu faci antrenament de volum.

Pentru muschi se fac repetari PUTINE ( maxim 8 ) cu greutate mare.

3. Proteine iei deja zilnic, mareste cantitatea ( e ok sa mananci dublu sau triplu fata de cum mananci acum )

4. fa-ti un program, nu te mai antrena haotic. Acorda fiecarui muschi 5-6 zile de pauza dupa un antrenament, atunci cresc muschii.

| Miree a răspuns:

Proteinele NU sunt bune! Abdomene plus flotări. Şi ai să vezi rezultate, dar să nu te aştepţi la ele într-o lună. Lucrează mai mult timp!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Miree):

Proteine = mancare

Si tu ii spui ca nu sunt bune... vai de capul meu.

Daca nu stii NIMIC, de ce comentezi? Stai tu NEMANCATA ( ca sa nu iei proteine ) sa vezi ce se intampla.

| JoinTu a răspuns:

Eu am 15 ani si am in jur de 1, 63 sau 1, 64 (baiat) si de cateva luni fac 200 de abdomene de vroe 3-4 ori pe saptamana si 200 de flotari (in mai multe serii si abdomenele si flotarile), nu lua proteine de la farmacie, daca sunt steroizi o sa-ti stagneze cresterea in inaltime. Aa da, si pentru cresterea in inaltime practic si stretching, intr-adevar au dat rezultate la mine aceste exercitii, stretching + lucrarea muschilor = multa degajare a hormonilor de crestere. Iar legat de inaltime daca vei mai creste sau nu, ce inaltime aveai acum 1 an, daca ai crescut cu 1-2 e foarte probabil sa te opresti din crestere cat de curand.

| JoinTu a răspuns:

Eu le fac pentru degajarea hormonului de crestere nu neaparat ca imi doresc cine stie ce muschi, ar trebui mai intai sa-i pese de inaltime inainte sa-i pese de masa musculara, deoarece masa musculara poate fi evoluata oricand.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JoinTu):

Hormonul de crestere ( HGH ) se stimuleaza prin exercitii DE BAZA ( unde lucreaza mai multi muschi ).

abdomene = exercitii de IZOLARE, adica ZERO hormon de crestere.

Cele mai bune exercitii pentru hormonul de crestere sunt cele care pot fi facute cu greutati mari ( cu greutati MAI MARI decat corpul tau ) : genuflexiuni cu haltera pe umeri, impins la presa, indreptari cu haltera, mersul fermierului, etc.