| Cătălina1115 a întrebat:

Hei!
Am o carie, nu e foarte adanca, dar doare, de mancat pe partea aceea, nici vorba, acum o saptamana, fara sa vreau, am stranit-o, cand mancam si ma cam doare!
Ei, bine, mie mi-e cam frica de dentist, stiu ca trebuie sa imi curete caria cu freza si sa mi puna plomba, vreau sa stiu daca trebuie anestezie si daca doare tot procesul in sine, de la primul pas la ultimul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Am fost in cazul tau de curand, aveam o fobie destul de mare numai cand auzeam de dentist, am incercat sa aman vizita cat am putut de mult dar la un moment dat nu am mai avut ce face si a fost nevoie sa merg la dentist.

Practic o sa te panichezi putin cand o sa vezi ce scule au si o sa iti vina sa te intorci frumusel si sa spui ca ai gresit usa si sa pleci dar nu ai de ce sa iti faci griji. Te invita sa te asezi frumusel pe un scaun si iti aplica pe gingie o solutie care amorteste gingia si nu simti decat o mica furnicatura cand iti baga acul cu anestezie, o sa treaca putin timp si o sa amorteasca obrazul si jumatate de limba iar din momentul ala nu mai simti nimic orice ti-ar face.

Durerea pe care o ai acum este de 10 ori mai mare decat ce o sa simti la dentist.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul stomatolog i ti va face anestezie locala si daca doctorul are o mînă "ușoară" nu vei simtii deloc durere, mergi cu toata increderea la dentist acum numai e ca pe vremuri cand nu se facea anestezie, acum sunt cabinete dotate cu aparatură de ultima generatie. Sănătate multă ce varsta ai?

| andrefrancais a răspuns:

Poate sa te anestezieza cu spray. Nu e ca injectia si nu simti nimic de la freza.

| Rorry a răspuns:

Poate sa iti faca si fara anestezie, daca vrei, insa doare mult mai rau. anestezia doar 3 secunde si dupa aia nu mai simti nimic. daca nu vrei anestezie, o sa te doara cat de curata, depinde cat de adanca e caria. dar eu zic sa iti faci curaj si sa te duci mai repede, pentru ca cu cat stai maii mult, cu atat caria avanseaza spre nerv, si daca chiar nu vrei anestezie, sa iti scoata nervul pe viu e o experienta.....si prin experienta vreau sa zic faci pe tine de durere. happy daca e inca micuta caria s-ar putea sa nu te doara mai deloc. deci fuga la dentist si hotarasti cu el/ea daca faci anestezie sau nu. bafta!