| anonim_4396 a întrebat:

Hei,am o intrebare.Am avut o infectie urinara la care nu am luat antibiotic ci Urinal Akut la recomandarea medicului de familie.Totul mi-a trecut nu ma mai ustura nu nimic, dar tot simt ca ma apasa ceva si urina nu pare sa fie clara.cel putin asa vad eu.E posibil ca infectia sa nu fii fost tratata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil ca infectia sa nu fi fost tratata corect cu antibiotic si infectia evolueaza, afectand organele interne si rinichii.
Recomand o analiza de urina mai complexa, de aflare a bacteriei sau infectiei pe care o ai, ca sa primesti tratamnet adecvat.

| relian a răspuns:

Cijnd ai o infectie genul asta trebuie sa faci test, uneori un test de urina simplu, til face acolo pe loc, sau poate sa trimita urina la laborator si dupa vor sti exact ce bacterie este acolo.

Medicu de familie ti-a facut tie vreun test ceva? Daca nu ti-a facut nici un test si tia recomandat sa iei ce spui, e timpul sa schimbi pompierul cel ai, ala nu-i doctor, ala e pompier.

Referitor la urina, culoarea ei nu trebuie sa fie clara cum vad crezi tu, culoarea variaza de la galben la limpede, intre astea orice culoare este normala.

Daca simti ca tot e ceva, mergi la un urolog si sa iti faca un test simplu de urina, iti spune ala sigur daca mai e ceva sau nu.

Cind o infectie de asta nu trece dupa ce iai ceva antibiotice, atunci se trimite urina la un laborator, pentru a se afla sigur cu ce bacterie au dea face, sa poata prescrie urologul un antibiortic specific pentru acea bacterie.
Eu asa zic, schimba mewdicu de familie, nu-i bun, asta e cuvintul, nu-i bun e vraci nu doctor laughing

| Daniella2006 a răspuns (pentru relian):

Medicu nu mi-a facut niciun test, mi-a zis sa iau doar urinal si pe langa niste analgezice sa dispara durerea la urinare

| relian a răspuns (pentru Daniella2006):

Cum am spus e pompier, e timpul sa schimbi medicu.Acolo urinar, infectiile astea is mai greu de eliminat doar numa de catre organism, asa ca se prescriu antibiotice.Eu nu am auzit, vazut, cei care au avut si au infectii de astea, sa nu li se dea antibiotice.

Dar na, poate ca doctorul asta e mai bun, stie ca ai infectie si fara test.Sint teste de astea sa le cumperi si sa le faci si tu acasa. Durerea nu dispare atita timp cit nu dispare cine o cauzeaza.

Daca tu ai infectie, ea cauzeaza acea durere, cand o sa treaca, asa dupa tine? O sa treaca cand no mai fi infectie cu acele bacterii.Ce faci iei asa intruna analgezice?
Normal cand is infectii genul asta, ti se face un test de urina simplu, vad aia, ti se da antibiotic, dupa faci iar test, sa se confirme ca nu mai e nimic.
Asa ar trebui normal sa se procedeze.Dar nu face mai nimeni test si dupa, asta pentru ca pacientu daca se simte normal, daca nu mai simte nimic rau, se presupune ca s-a dus bacteria de suflet.