| Anonima5555 a întrebat:

Hei.Am o intrebare mai mult pentru fete.Nu luati in ras.Am 14 ani si aproximativ 2 luni si inca nu am avut prima menstruatie..Sunt destul de speriata avand in vedere ca multor fete le-a venit ciclul la varsta de 12 ani si eu am 14 ani.Stiu,conteaza mult si cat de dezvoltata esti,eu nu sunt extrem de dezvoltata,dar totusi am sani (oarecum si ma dor), par in zona de jos ( laughing )...de vreo doi ani aproximativ am si scurgerile acelea vaginale care sunt extrem de enervante ca am mereu ca ma simt uda(mama nu ma lasa sa port protejslip).
Dar totusi ma intreb de ce nu mi-a venit inca menstruatia la varsta asta? Adica verisoara mea e in clasa a6a si i-a venit iar eu sunt a 8a. straight face
Ce ziceti? multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fiecare fata se dezvolta diferit. Pana acum ceva ani, era normal ca menstruatia sa vina pe la 14. Daca nu-ti vine pana la 16 ani, atunci trebuie sa te ingrijorezi si sa mergi la ginecolog. Pana atunci, stai linistita si bucura-te ca n-ai si tu chinuiala cu fenomenul ala.

| CryLulu a răspuns:

Bucură-te cat poți, cu toții ne dezvoltăm diferit, ai să vezi că dacă nu te vei mai gandi așa de mult la asta cand va fi momentul potrivit te va lua prin surprindere. Nu te grăbi să ajungi undeva pană corpul tău nu e pregătit, asta nu te face mai matură.

| Anonima5555 explică:

Voiam sa zic ca am mereu senzatia ca sunt uda laughing sorry

| Anonima5555 explică:

Nu am sani cine stie ce..sunt foarte mici si nu as avea nevoie de sutien in nici un caz la cat de mici sunt