| AnnaaaPopa555 a întrebat:

Hei,buna! Ma deranjeaza foarte tare faptul ca ma balbai, am o voce urata, nu stiu sa il zic pe "r" si nu prea imi gasesc cuvintele. As vrea si eu sa vorbesc mai corect si sa fiu mai sigura pe mine. M-am saturat sa intru in pamant atunci cand ma aud cum vorbesc. Nu exagerez, chiar suna oribil! As vrea (si trebuie) sa ma corectez. Ce-mi recomandati? Va rog, ajutati-ma putin ca acest lucru ma complexeaza foarte mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| PlfacT a răspuns:

Viziteaza un logoped si pentru balbaiala si cuvinte negasite citeste cat mai mult. daca nu iti plac cartile de aventuri sau romane sau sf, poti incerca sa citesti carti despre cultura generala, stiinta, astronomie, geografie, etc. care iti dezvolta foarte repede gandirea! bafta.

| adyzone a răspuns:

Du-te la logoped, in special pentru pronuntia lui "r", balbaiala e posibil sa treaca cu tipul, dar daca esti raraita poti sa ramai asa toata viata.

| pietrean a răspuns:

Ai postat intrebarea de mai multe ori(ceea ce nu este permis), asa ca, ti-am raspuns la cealalta, ce ai putea face.

| Mussette a răspuns:

Mergi la un logoped.
Sau incerci sa vorbesti mai rar, astfel vei avea timp sa respiri, sa faci pauze si sa pronunti cuvantul in intregime.
Uite ce a facut Esop (scriitor antic grec): Era balbait. A luat 2 pietricele pe care le-a tinut in gura in timp ce vorbea. Dupa un timp, a vorbit clar. Poti incerca si tu cu bile. Cineva mi-a spus ca a incercat si a functionat.
Apropo, nu se spune "mai corect". E "corect" sau "incorect", nu "mai corect". "Corect" nu are grad de comparatie.
http://vorbesc.ro/2370/mai-corect-este-gresit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii ar fi trebuit sa te duca la un logoped cand au aparut primele probleme de pronuntie.
Se poate corecta destul de usor.

| CVane a răspuns:

Mie personal imi plac foarte mult fetele, mai raraite.

| elvisel a răspuns:

Hmmm really? big grin imi plac persoanele care nu il pot pronunta pe "r" normal ^^

| Cranberries a răspuns:

Poti incerca un exercitiu pe care il fac unii pentru dictie: cu un creion/pix in gura incearca sa pronunti totul foarte clar. Fa acest exercitiu de doua ori pe zi timp de doua saptamani.

| Radu_Daniela_1976 a răspuns:

De ce nu incerci sa consulti un logoped?