| kikirikikikiki a întrebat:

Hei. Care sunt pastilele pentru avort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Părerea mea este că această întrebare ar trebui să fie adresată medicului de familie, farmacistului sau chiar ginecologului. Nu te lua după povești, mergi pe o sursă sigură și specializată în așa ceva.

| RAY a răspuns:

CristiDinBucuresti si Tatăl copilului ce este misoginule, mereu vinovata e fata, daca un porc a lăsato gravida, ea e singura vinovata din toată povestea sau daca tipul a violata, femeie trebuie sa se ingrijeasca copilul pe voi va doare undeva

| Floridori a răspuns:

Misoprostol, ulterior mifepristona.
Insa avortul, fie ca este medicamentos, prin aspiratie, sau chiuretaj clasic, se face de catre medicul ginecolog.
Acesta va confirma sarcina prin metoda ecografica si va stabili daca are sub 14 saptamani (calculate din prima zi a ultimei menstruatii), respectiv sub 12 saptamani reale de gestatie (din momentul fecundarii ovulului), acestea fiind termenele maxime ale sarcinii pentru a face avort la cerere. Daca sunt depasite, nu se mai poate face avort.
In functie de varsta sarcinii si cativa alti factori, medicul va decide daca inca se poate face avort medicamentos sau nu, deoarece avortul medicamentos este posibil doar in sarcina incipienta, mai exact in prima jumatate a primului trimestru. Daca da, oricum va trebui sa ti-l faca tot el, indiferent de metoda.
Din a doua jumatate a primului trimestru, se poate face avort doar prin aspiratie (insa depinde de situatie), sau chiuretaj.
Asa ca mai bine ai merge la ginecolog, deoarece nu prea te ajuta sa stii doar numele medicamentelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un medic te-ai gandit sa intrebi decat sa asculti dubiosenii pe internet? Sau intrebarea ta e la misto.

| Amely21 a răspuns:

În primul rand, e un lucru foarte greșit să faci avort...e ca și cum iei o viață, omori pe cineva, copilul de când e conceput, are deja "o viață" în el.

| 1234568807 a răspuns (pentru Amely21):

Eu sunt de acord doar cu avortul la copii nascuti cu tot felul de dizabilitati, fiindca decat sa ii nasti si sa se chinuie mai bine opresti sarcina

| kikirikikikiki explică:

Eram curioasă, atât

| Wr3nch a răspuns (pentru kikirikikikiki):

Cauta direct pe Google, gasesti destule.