| HelloKitty88 a întrebat:

Hei TPU sad Am o alta intrebare despre sanatate...de ieri, cand merg, ma doare in partea de jos a abdomenului, ca durerile menstruale, dar numai cand merg sau stau in picioare.Cand stau jos, nu am nici pe naiba.De la ce poate fi si cum pot sa tratez...
P. S: Mie trebuie sa imi vina miercuri si azi am avut un scaun moale straight face Sunt virgina si urmeaza a 3-a menstruatie...Va rog sa nu radeti de mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielaMiky a răspuns:

Poate fi un chist insa uneori sunt normale usoare dureri acolo jos chiar si cu 1 saptamana inaintea venirii menstruatiei sau este posibil sa iti vina mai devreme. In primul an de menstruatie pot avea loc dereglari este normal si cum spui ca este a 3 a menstruatie. asa ca stai linistita. Te sfatuiesc sa faci totusi un control de specialitate ca sa previi.

| HelloKitty88 explică (pentru DanielaMiky):

La ce fel de control sa ma duc in asa fel incat sa raman virgina?

| DanielaMiky a răspuns (pentru HelloKitty88):

Si la Ginecolog daca mergi te va consulta doar ecografic ginecologia nu exista doar pentru femei ci si pentru domnisoare. Ginecologul este in masura sa-ti dea un diagnostic si un tratament in astfel de probleme happy

| Libelle a răspuns (pentru HelloKitty88):

A? Nu are nicio treaba a ramane virgina cu mersul la ginecolog.Si nici nu trebuie sa mergi la ginecolog,ci la medicul de familie,care cel mai probabil iti da o trimitere la ecograf, ca sa observe daca ai o problema la ovare, atata tot.

| DanielaMiky a răspuns (pentru Libelle):

Ecograful in cazul problemelor de natura ginecologica se face la un medic ginecolog care este mult mai in masura sa dea un diagnostic decat medicul generalist care face ecografii la tot abdomenul inclusiv tiroida samd. Deasemenea in cazul in care se depisteaza un chist tot medicul ginecolog este in masura sa dea tratament. La ginecologie se poate merge in spital cu trimitere de la doctorul de familie sau direct la un cabinet particular cu o programare. Sper ca v-am lamurit pe amandoua!

6 răspunsuri:
| DanielaMiky a răspuns:

La ginecolog spui ca esti virgina dar in cele mai multe cazuri te intreaba doctorul.Sunt 2 feluri de consult ginecologic : Pt femei si pentru domnisoarewinking

| antoniaanti1995 a răspuns:

Eu nu sunt medic sa iti spun dar iti dau un sfat trebuie sa mergi la medic pentru ca el stie mai bine decat noi toți. Sper ca te-am ajutat