| Ardy1234 a întrebat:

Am o intrebare foarte urgentasi va implor sa ma ajutati! Stau la sat...Azi eram cu prietena mea care e iubitoare de pisici. Eram langa casa ei si o pisica a trecut...a mers sa puna mana pe ea si a luat-o in brate.Am pus si eu mana pe ea si am atins-o din greseala pe un loc unde avea o capusa pe care nu o observasem.Cu o moscare brisca m-a atins cu un colt si a fugit.Nu era o rana adanca ...doar o mica gaurice.La inceput nu m-a durut dar acum incepe sa ma doara putin cand fortez mana.M-a muscat putin mai jos pe mana de degetul inelar(pe osul metacarpian).Mi-e frica sa nu aiva rabie desi nu cred fiindca nu au mai fost cazuri la noi in sat.sa imi alertez parintii sau este prea mica rana pentru ami trensmite virusul?
PS am facut anul trecut o serie de vaccin anti-rabic pentru o rana mai mare...mai este nevoie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariSanda a răspuns:

N-ar fi rau sa mergi la un medic, stie mai bine