| Madutzza98 a întrebat:

Hei TPU, se poate sa fiu alergica sau sensibila la un anumit tip de material al lenjeriei intime? Am o lenjerie intima care atunci cand o port am niste secretii vaginale maro si urat mirositoare ( intepator, a otet). Este de la lenjerie sau e de la altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu este 100% bumbac. Daca lenjeria contine fibre sintetice, atunci esti obligata sa o schimbi la 3-4 ore maxim, fiindca fibrele sintetice determina degradarea rapida a secretiilor biologice. Verifica intotdeauna ca lenjeria intima sa fie 100% bumbac.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi dela scurgere si da, unii oameni pot fi alergici la materialele sintetice din lenjeria intima. Bumbacul nu da alergii ci doar cand este combinat cu sintetice. Oricum, mergi la medicul de familie si spune-i sa-ti dea trimitere la specialist.

| Debo a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu cred ca e de la acel material ...de la un material poti face alergie exterioara si cam atat ....eu cred ca ar trebui sa iti urmaresti alimentatia ( poate cand bei alcool sau cine stie ce ) si cu siguranta trebuie sa mergi la ginecoloc ( poate e o infectie )

| Madutzza98 explică (pentru Debo):

Am problema asta doar cand port aceea lenjerie

| NAT0 a răspuns (pentru Madutzza98):

Păi și o schimbi și îți cumperi altă lenjerie, ce e așa de greu.
Dacă ești așa stresată poți să mergi la medicul de familie să-ți dea o trimite către un dermatolog presupun sau vedea medicul respectiv ce fel de trimitere ai tu nevoie și vezi dacă ești alergică la ceva.

| Salontanul a răspuns (pentru Debo):

N-am zis ca scurgerea este de la lenjerie dar ai vorbit si de alergie. Am crezut ca ai si alergie. Oricum, mergi la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti fi alergica la materiale sintetice, tocmai de aceea este recomandat sa poti chiloti de bumbac, care-i prin excelenta cel mai bun material pentru o zona atat de sensibila.
Totusi, materialul ala nu poate produce secretii maronii, alea sunt produse de corpul tau, de o posibila rana de col uterin, sau reziduri de la menstra.
Un control ginecologic cu un test citologic, ar rezolva misterul!

| Debo a răspuns:

Nu cred ca secretia e de la lenjeria intima! De la lenjeria poti sa faci o alergie exterioara, nimic mai mult! Consider ca este de la altceva aceasta secretie! Dupa parerea mea, ar trebui sa iti urmaresti alimentatia si sa te consulti cu un medic ginecolog!

| JustSimpleGirl a răspuns:

Daca nu ti-a venit menstruatia, se poate intampla sa fie ceva gen pre-menstruatie.