| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU. Unghia de la degetul mare de la picior a crescut în carne. Mă tot plângeam eu de pantofi şi nu prea îmi tăiam unghiile laughing
Mă doare decât când o ating, şi nu vreau să merg la chirurg. Recomandări de tratamente naturiste, cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceasta problema. Imi tai unghia pe fiecare saptamana ( sau cateodata am perioada, cand nu ma prea doare, si o las chiar 2 saptamani ). De obicei iarna e mai grav, pentru ca piciorul sta mereu in ciorap/pantof, etc, si acesta nu are suficient aer, si prospetime, deci rana evolueaza mai repede. Dar vara, merg descult de obicei ( mai ales in vacanta ) si imi mai trece. Nu trebuie neaparat sa mergi la chirurg, doar sa nu-ti lasi unghia sa creasca. Desi, eu dupa ce o tai, tot ma mai doare ca na... ea deja face gaura acolo pana o tai eu. laughing ( Cand e prea mica si nu face gaura, nu pot s-o tai, deci o mai las sa creasca, dar ea deja face rana acolo, deci da e super-nasol ). Nu pot nici sa dau cu picioru intr-o minge. Am la amandoua picioarele problema... Am fost mai de mult la un chirurg, si a zis ca nu e nevoie sa intervina. Cat despre tratamente nu prea ai ce face, doar sa nu lasi unghia sa creasca.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Okay, acum mi-e frică. Rămân cu asta toată viaţa?

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu cred. adica nu stiu ce sa zic. Daca-ti tai unghia regulat nu e nici o problema. Daca n-o tai, e oarecum... logic sa intre in carne...

| dusmanul86 a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema, de doua ori am fost la doctor si mi-a fost data jos unghia.a treiua oara am luat o pila si am dat cu pila pe toata suprafata unghiei in fiecare seara pana unghia s-a suptiat. apoi am luat varful filei si am scos cu ajutorul acesteaia coltul din carne.

| kitty1984 a răspuns:

Buna! Trebuie sa ai mare grija cand iti tai unghiile, deoarece colturile se taie spre exterior nicidecum spre interior. Este indicat sa-ti pui sub colturi bucatele mici de vata imbibata in solutie de antibiotic (desi doare putin). Unghia va incepe sa creasca normal.