| denisman a întrebat:

Hei TPU, va rog sa ma ajutati, sunt constipat rau de tot de cateva ore, si nu pot deloc, va rog sa nu radeti, am nevoie de ajutor urgent, nu radeti sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti constipat este indicat sa bei mult ceai, dar nu de menta. Nu rade nimeni de tine. Si eu patit si atat m-am scremut pana a dat sangele. Mi-au plenit si vasele de sange de pe fata, piept si umeri. Am baut mult ceai si mi-am revenit. daca nu poti ia supozitoare si te ajuta. Vezi sa nu faci fisuri anale.Sau, doamne fereste, hemoroid. Eu am fost pe aproape de asta la ultima constipatie.

Dupa ce iti revi atentie cu alimentatia. Cel mai mult constipa orezul si branza. Eu de la branza am patit.

| denisman explică (pentru anonim_4396):

Pfoaii, eu cred ca am facut de la branza topita, nu mai mananc in viata mea branza topita...

| dannyel86 a răspuns:

Ceai de leustean. Am inteles ca rezolva problemele in ambele sensuri: constipatie si diaree. Si despre banane am aflat acelasi lucru. Pentru problemele in curs, cred ca doar supozitoarele te pot salva.
Si inca un sfat: fa-ti un obicei sa mergi la toatela in fiecare zi sau la 2 zile. Cu cat amani, cu atat se inrautatesc lucrurile. Fara ceai de menta, care constipa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru denisman):

Poti sa mananci. Nimeni nu te opreste
Dar in cantitati mici. Eu atunci cand poftesc mananc branza si orez, dar nu fac exces si continui sa beau mult ceai. Recunosc ca data trecuta m-am constipat pentru ca am facut exces si nici ceai nu am baut. Multi langosi cu branza... buni doar pe moment. Daca tu crezi ca nu iti face bine branza, nu manca. Pe mine ma constipa doar daca fac exces. Dar sunt persoane care se constipa si de la o felie de branza.

| denisman explică (pentru anonim_4396):

Recunosc ca am facut ceva exces...

| untu a răspuns:

Iti recomand sa bei un ceai de crusin, este foarte bun pentru scaune si constipatie! Dar sa nu mananci dupa aceea nimic de rontait uscat, dar sa mananci mult bors bun o data sau de doua ori pe zi! Insanatosire grabnica!

| gelu1970 a răspuns:

Mananca o jumatate de kg de cirese si bea in acelasi timp un litru de coca cola rece. incearca sa ai un wc in apropiere in urmatoarele ore.

| xunshu a răspuns:

Buna! Incearca un ceai laxativ. Functioneaza!

| thegame12 a răspuns:

Bea multa apa

| Andrei663 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un medic, sau la farmacie si sa-i intrebi ce ar fi bun, sau sa mamanci fructe si sa bei ceai!