| Moi123 a întrebat:

Vin clasa a 7 a si am 1.40 straight face, am 13 ani si 30 kg...ce ar trebui sa fac sa mai cresc? Sunt cea mai mica din clasa sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Cresterea in inaltime nu poate fi influentata prea mult, depinde foarte mult de hormonii tai si de mostenirea genetica. Conteaza foarte mult inaltimile parintilor, daca nici ei nu sunt cu mult mai inalti atunci nici tu nu ai sanse sa mai cresti. Sau, daca semeni cu un bunic/o bunica, atunci ai sanse sa fii mai scund/inalt decat ambii parinti.
Cat despre ceea ce poti face tu.
1. Sport - basket, volei, handbal, inot.
2. Bea lapte(2-3 pahare pe zi sau echivalentul in iaurt si branza)
3. Fa-ti un program cu 8-9 ore de somn, dintre care macar o ora de somn sa fie inainte de miezul noptii(adica te culci cel tarziu la ora 23 - dupa miezul noptii capacitatea de regenerare a organismului nu mai e aceeasi, cel mai bine e sa prinzi somn inainte de acea ora).
Asta e tot ce poti face. Succes!

| kyky26 a răspuns:

Fa un sport ca de exemplu Bascket... sau voley. big grin