| Meow230 a întrebat:

Hei,va rog ajutati-ma daca ati mai patit sau daca stiti pe cineva care mai are asta. Si va rog,nu vreau raspunsuri de genul sa ma duc la medic. Deci am o bubita in coltul gurii(NU e herpes). Ideea e ca e umflat putin si are ca o taietura in mijloc si parca se despic,nu stiu cum sa zic. In plus, am pe buze un fel de cojita alba si deasupra liniei buzei, mai am o linie(o rana probabil) care e portocalie..Am incercat Lipsan si Crema de galbenele cu propolis. Ustura de mor. Dau funda. Ajutati-ma..nu mai pot suporta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

O sa consider ca esti fata si o sa-ti dau un exemplu banal si poate misogin pentru ca sa intelegi de ce nu ne putem da noi seama ce ai acolo si de ce trebuie sa te vada un doctor.
Intrebarea ta e exact ca si cum as intreba: "Am o cutie cu farduri si in colt am un fard care are culoarea exact ca si florile alea ce ies primavara in fata blocului meu, cu ce ar merge fardul ala?"
In primul rand nu ne dai suficiente date sau destul de descriptive incat sa ne putem forma o idee despre ce ai tu acolo, in al doilea rand, cutiile de farduri si florile ar putea fi de 100 de feluri, nu avem de unde sa stim ce e bubita/umflatura aia, pentru ca si umflaturile sunt de 100 de feluri. Ori macar pui o poza sa vedem ca nu e herpes si eventual cineva poate recunoaste din poza ce problema ai, ori mergi la medic. Ori "risti" si iti iei un aciclovir si te faci pe acea bubita ca poate totusi e herpes ori o lasi in pace ca poate, poate trece de la sine.

| Porcusorul a răspuns:

Probabil ca e stomatita angulara. Continua sa hidratezi zona de 5-6 ori pe zi cu creme. DACA (atentie, daca, iar de asta nu putem fi siguri) e pe baza bacteriana, atunci poti incerca unguent cu tetraciclina de 3 ori pe zi. Daca in cateva zile nu vezi imbunatatiri, atunci stii si tu unde trebuie sa mergi.

| GL757W a răspuns:

Du-te la spital sau o clinica particulara

| Meow230 explică:

Se pare ca nu era ceva grav. am fost la medic, mi-a dat TRIDERM si mi-a trecut intr-o saptamana sau mai putin. Multumesc pentru raspunsuri oricum