| amyleemuffly03 a întrebat:

Heii buna(dau funda), eu ma gandeam sa fac o dieta si sa manac doar fructe si legume in fiecare zi timp de 3 saptamani, credeti ca as reusi sa slabesc 15 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca ai o dieta cu 500 de calorii in 3 saptamani poti slabi si mai mult + 3 ore de mers pe jos sau 60 de minute alergare sau o sesiune de insanity https://vimeo.com/channels/471791/58416741

15 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sfatul meu, daca tot ai pus intrebarea la rubrica de sanatate, este sa nu incerci sa slabesti n kg in n zile/saptamani. Nu e fiziologic sau sanatos sa faci asa ceva, o sa ajungi in cel mai bun caz sa te infometezi, sa slabesti dar nu doar in greutate, ci si fizic si psihic si atunci cand termini minunata cura imediat cum renunti la ea o sa pui inapoi toate kg-mele si probabil chiar putin mai multe decat aveai inainte. Corpul nostru e o masina incredibila, daca nu ii dai de mancare, sau ii dai insuficient o sa fie nevoit sa consume din resursele proprii, adica sa consume grasimea si pe urma din musculatura cand ramane fara grasime, dar imediat cum o sa-i dai de mancare mai mult, pentru ca inevitabil asta o sa se intample, deoarece o sa-ti fie foame, corpul tau o sa stie ca pana acum nu a avut mancare si o sa incerce sa-si faca cat mai multe rezerve din ce mananci, punand grasime (pentru ca asta e cel mai buna rezerva energetica a corpului nostru), pregatindu-se astfel pentru urmatoarea perioada de dieta. Daca vrei sa slabesti frumos si sanatos trebuie sa o faci treptat, schimbandu-ti tot modul de viata, nu tinand o dieta de nu stiu cate zile cu nu stiu ce alimente.
Mai bine incerci sa-ti reglezi mesele, sa mananci regulat si nu pana la saturatie, sa faci miscare fizica, sa te odihnesti bine si daca nu incepi sa slabesti dupa toate astea sa-ti faci un set de analize (in special hormonii tiroidieni).
Multa sanatate.

| grab a răspuns:

Nu se face asa... brusc te dai 3 saptamani pe fructe si legume.
o sa privezi organismul de multe tipuri de proteine si grasimi.
si cand tii post religios tot mai bagi acolo o soia, un orez, un peste in weekenduri. cate kg ai acum si ce inaltime? care e scopul acestei slabiri bruste?

| amyleemuffly03 explică (pentru grab):

Paii sunt plinuta, si nah la fata sunt draguta dar corpul strica tot, plus ca imi place si de un baiat etc ...infine ...vezi ca tiam rasp la mesaj, da-mi adresa ta de Facebook sa vb mai multe despre chestia aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ai niste vergeturi de toata frumusetea daca o sa slabesti mult intr-un interval scurt.

| amyleemuffly03 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca o sa imi iasa cu siguranta dar asta e o sa incerc sa le tratez cu vreo crema.

| vampyremisa a răspuns:

Salut! Daca vrei sa slabesti, primul pas e sa elimini stresul. Al doilea gata cu dulciurile si sucurile. Nu elimina carnea din dieta, dar redu grasimile din prajeala si margarina! Mananca mai multe legume si fructe, dar si carne in cantitati moderate( nu vrei sa ai lipsa de proteine). Bea ceai si lapte. Si nu te culca tarziu! Adauga 45min -1 h de sport pe zi. Exercitii simple, nimic complicat.

| BogdanMx a răspuns:

Poti sa mai adaugi si un pilaf de orez cu o salata langa. happy

| amyleemuffly03 explică (pentru BogdanMx):

Mersi,dar crezi ca o sa reusesc sa slabesc 15 kg timp de 3 saptamani doar cu fructe si legume si o data pe saptamana o portie de orez?

| BogdanMx a răspuns (pentru amyleemuffly03):

Zilnic mananci si orez. si sigur slabesti. poti adauga si carne slaba de pui. si clar. fara paine.

| iTzNaruto a răspuns:

Da, dar ai putea sa faci suc cu ele pentru daca te intretii doar cu fructe organismul tau nu va avea destula energie.

| Mariana0906 a răspuns:

Nu știu ce sa zic. colega mea a încercat ce spui tu și a slăbit cam 8 kg.
Pe care le-a pus la loc în câteva luni.
Nu e tocmai sănătos sa slăbești printr-o metoda "vegetariana"; organismul are nevoie de puțin din fiecare.
Succes

| amyleemuffly03 explică (pentru Mariana0906):

Stiu ca daca slabesc repede o sa le pun la loc daca nu am grija, e facusem dieta ducan, dar o facusem prea drastica si am slabit 8kg in 8 zile si mam ingrasta dublu in 2 luni... dupa ce o sa slabesc aceste 15 kg o sa ma grija la ce mananc si nu o sa le pun la loc

| Mariana0906 a răspuns:

Îți recomand mai bine sa ții o dieta disociata de o luna jumătate sau 2.