| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU.Ieri mi-am pus ochelari si am la la dreptul -1.25 si stangul -1.50.Credeti ca e necesar sa-i port permanent? Mie mi-a spus ca trebuie permanent.Cunosc mai multe persoane care au -1.50 si le-au spus sa-i poarte doar cand au nevoie.
Funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este absolut necesar sa-i porti permanent, altfel dioptriile o sa creasca in ritm ametitor. Nu stiu daca cu adevarat cunosti multe persoane care sunt inconstiente si nu poarta corect ochelarii, dar nu trebuie sa faci si tu o asemenea tampenie numai fiindca exista pe lumea asta oameni prosti, care isi bat joc de sanatatea lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ii porti permanent, altfel iti fortezi aiurea ochii

| OvidiuDrg a răspuns:

Nu cred ca le-au spus asa ceva, dupa parerea mea, daca tot ii ai, poarta-i!

| Anonymous552 a răspuns (pentru OvidiuDrg):

Ii poarta doar sa vada la tabla, la pc etc..Si in timpul liber niciodata nu i-am vazut purtandu-i.

| Zom a răspuns:

Eu am dioptrii mai mari si nu purtam ochelarii numai cand era nevoie, adica sa vad la tabla sau cand citeam, dar asta nu mi-a facut bine pentru ca au crescut dioptriile in timp. Daca doctorul spune ca trebuie purtati tot timpul atunci iti sugerez sa-l asculti sau poti incerca lentile de contact. O prietena are -0.5 si doctorul i-a spus sa-si poarte ochelarii numai cand ii obosesc ochii. Deci depinde de fiecare.

| ƒутzσaѕa a răspuns:

Da,este necesar sa-i porti in permanenta, deoarece cand vei vrea sa te operezi nu vei putea datorita faptului ca nu ai purtat ochelarii mereu.