| 123Andreea a întrebat:

HeiiTPU!
In primul rand scuze categoria laughing
In al2-lea credeti ca-s anorexica sau bulimica?
Azi am mancat un covrig de dimineata pe la 10.
La 2 cand am venit de la scoala am mancat salata *dupa care am vomitat (eu mi-am provocat voma.)*
Am 13 ani, 1.63 si 50 kg puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti anorexica. daca este primul epsod in care faci asta, poti fi ajutata de un psiholog si in 6-8 luni sa revii la normal si sa nu mai ai porniri sinucigase. daca ti-ai mai provocat varsaturi si alta data, trebuie sa apelezi la un psihiatru, altfel in ritmul asta n-ai sanse sa prinzi majoratul (boala o sa te omoare in cativa ani)

| Azµre a răspuns:

Ești copil, nu știi ceea ce faci! Discută cu părinții!

| h3r a răspuns:

Nu ești nimic dragă, nu te mai prosti.

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

laughingiar te-ai transformat...numele te reprezintahappy

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Răule, ce ai cu el? tongue

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

Nimic.ti-am rasp mp

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Shh :*

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

Ok..shhhappy

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Ntz, ntz...

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

Ceata.laughing

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Ceapa ta...

| e1xtz a răspuns (pentru h3r):

Nu ceapa mailaughingceatalaughing..ofof..nu ma mai inteleg cu tine.ti-au crescut cornitele prea mari..hehe

| h3r a răspuns (pentru e1xtz):

Te-am auzit!

| Oana92 a răspuns:

Esti bulimica, nu anorexica. Mergi la psiholog, ai nevoie!

| e1xtz a răspuns (pentru Oana92):

Briga...cica are porniri sinucigase copila.a pus biciul pe ealaughingnu spun ca nu e grav.dar i-a pus stampila si lu asta mica. ofof

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Si vad ca nu stai chiar asa rau cu timpulhappy

| e1xtz a răspuns:

De ce faci chestiile astea. daca pui intrebarea aici..probabil ai citit si tu ca este prostesc si nesanatos ce faci..mai ales ca tinand cont de inaltimea si kg tale, esti ff ok..nu fii prostuta ca iti distrugi viata pe care o ai inainte si sanatatea daca vei continua asa...mananca sanatos si din toate cate un pic fara excese, o sa fi frumoasa si apreciata...intreaba orice baiat si ai sa vezi ca prefera ca o fata sa aiba si sani si picioare si un pic de fund

| karsivan a răspuns:

Nu ai nimic, esti doar nestiutoare, alimentatia ta este necorspunzatoare, poti consulta un nutritionist si te va ajuta sa manici ok si sa mentii greutatea sau sa slabesti.

| SSWK a răspuns:

Pentru varsta ta, esti OK d.p.d.v. fizic.
Ceea ce nu este OK la tine, este faptul ca te infometezi si-ti provoci senzatia de voma.
In ritmul asta, vei ajunge la 15 ani sa ai 1.70m si 40Kg, sau mai putin chiar. Si atunci vei fi schelet.
Desigur, este corpul tau si faci ce vrei cu el. Dar in locul tau, as cauta rezolvare pentru problemele pe care tu le-ai mentionat.
Daca ti-ai dat seama de ele, este un pas, fa-l si pe al doilea si vorbeste cu cineva apropiat, de preferat un parinte si explica-i problemele tale.

| acidickiddo a răspuns:

Daca faci asta de putin timp, inseamna ca este un inceput de bulimie.Provocandu-ti tu voma, nu faci decat sa induci starea de greata si varsaturi ca sa dai afara mancarea ingerata. Bulimia asa se manifesta.Anorexia este cu totul si cu totul altceva.Si clar, mult mai grav! Anorexia afecteaza psihicul, ca sa numai vorbesc de fizic.

| oannaroman a răspuns:

Esti foarte bine cum esti, nu te mai prostii si mananca calumea. Nu slabesti daca te infometezi. Cand te infometezi corpul tau face o pauza si nu se ard grasimile. Ai nevoie sa mananci adecvat si regulat. Sa faci exercitii fizice daca vrei sa te mentii in forma si sa fi sanatoasa. Si nu mai fa prostie de a-ti provoca singura voma pentru ca in felul asta o sa te imbolnavesti mai mult ca sigur happy. Corpul tau are nevoie de foarte multa apa pentru a arde grasimi, iar daca tu iti provoci voma te deshidratezi si ce ai rezolvat? Nimic. Nu esti deloc anorexica si nici bulimica, esti foarte bine. Dar daca continui in felul acesta vei ajunge cu siguranta anorexica.

| grasubuc a răspuns:

Ti-ai provocat voma pentru ca consideri ca daca esti slaba esti frumoasa? Trebuie sa intelegi ca frumoasa=sanatoasa si nu slaba. Nu te juca cu asa ceva, vorbeste cu ai tai, cu un doctor, mananca sanatos si fa sport daca vrei sa ramai frumoasa!