| UnuDoiSiTreiDeZERO a întrebat:

Hello.

Am 16 ani si 7 luni si inaltimea de 1, 66cm. Tata ~1, 76cm, mama ~1, 62cm. Vreau neaparat sa mai cresc. Nu stiu ce sa fac, joc basket ca nebunul de ~6 luni, am fost si la munte (treaba cu aerul de munte), am mai inotat, ma intind incontinuu'. Incep sa raman fara sperante, nu am mai crescut un cm din noiembrie. CE SA FAC SA CRESC SI CE SA NU FAC CA DOAMNE FERESTE SA IMI OPREASCA "CRESTEREA"? Sa imi fac analize sau ceva, hormoni de crestere? Help me, please.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ElenaMaria1979 a răspuns:

Parerea mea este sa mergi la endocrinologie, sa faci un consult complet si sa-ti recomande medicul respectiv analize si investigatii pentru ce considera ca ai nevoie.
Eu zic ca esti inca in perioada de crestere, este posibil sa ai si perioade de "stationare", dar nu trebuie sa fii atat de speriat!
Joaca in continuare baschet sai volei, continua sa inoti, nu are cum sa-ti dauneze si mergi la medic.
bafta multa si cat rezolvi poate revii si sa spui cum mai esti!
Bafta multa si multa sanatate! happy

| DaViD74 a răspuns:

Depinde si de cum raspunde corpul la activitatile pe care le faci(cazul tau basket). Spre exemplu eu am facut basket 2 ani si abia cresteam 2-3cm insa in al 3lea an de basket am crescut dintr-o data aproximativ 20cm in 5 luni. In tot acest timp luam cate-o ligurita de granule de polen pe zi. Poti incerca si tu. Incearca sa joci basket minim 3ori pe sapamana. Iti urez succes