| flavius01 a întrebat:

De mai cresc in inaltime? Am 17 ani recent impliniti si m-am masurat azi si am crescut din nou! crying am avut 2.17 acum cateva luni acum am 2.19, dar ajung la peste 2.20 incaltat. Medicul spune ca este normal avand in vedere inaltimea parintilor mei. Please, cum pot sa opresc cresterea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Giinger a răspuns:

Nu prea cred ca este normal. Aduce a gigantism deja...sa cresti atat. Flavius, incearca sa consulti mai multi medicihappy Poate iti vor da rezultate diferite.
succes!

| pcris a răspuns:

Ai facut o analiza la medicul endocrinolog sa vezi daca glanda pituitara = hipofiza functioneaza normal?
Ai parinti sau neamuri din partea parintilor care au depasit 1, 9 -2m? Asta ar arata ca ai mostenire genetica corespunzatoare cresterii tale.
Cred ca daca hipofiza este in regula inseamna ca nu ai de ce te teme si cresterea ta este naturala! Esti la varsta la care mai poti creste poate cativa centimetrii.
Au fost oameni mai inalti ca tine care au trait sanatosi si bine mersi ca si ceilalti, pina la 80 si mai mult de ani! :)
Am gasit aici un site documentar despre ei. http://www.thetallestman.com/

| CcristianN a răspuns:

Sal,ce pot sa zic esti destul de inalt fata de restul lumii, dar eu iti dau un sfat NU cauta asemenea raspunsuri pe internet, mai bine consulti un specialist in vederea stoparii cresteri.Acesta a fost doar un sfat nu am experienta in domeniu

| UNcopac a răspuns:

Apuca-te de sala fa mult geno cu bara in spate cu kg multe + un sport de contact box, kick box, kyokushinwinking si vei fi cu adevarat barbat!

| Dots a răspuns:

Wow esti inalt nu gluma! no ideea, dar nu cred ca ai cum happy

| Gym a răspuns:

Se poate cu un tratament cu testosteron
Dar e foarte riscant. asta puteai face cand aveai 1.90 acum esti deja mare rau inca 5 cm in plus nu cred ca mai conteaza la ce inaltime ai.

| Gym a răspuns:

Ce inaltime au parintii tau?

| flavius01 explică (pentru Gym):

Mama cam 1.80, iar tata aproape 2 metri happy

| Gym a răspuns (pentru flavius01):

Si eu imi fac probleme cu inaltime am 1.88 la 17 ani bine, ai implinesc in marite acum.Dar ori cum odata ce ai inaltimea aceeasta nu mai poti da inapoi incearca sa te obisnuiesti cu tine asa si fi mandru

| knitall a răspuns:

Apuca-te de baschet.

| Astro09 a răspuns:

Omu esti inalt. Baga-te la basket!