| anonim_4396 a întrebat:

Hello`! Am si eu o mica nedumerire si sper sa ma ajute cineva! De curand am consultat un doctor ginecolog pentru o infectie in zona intima. Am primit o reteta, am cumparat medicamentele (Cervugid ovule, Nizoral 200 mg si Metronidazol arena 250 mg) in doua zile ar trebuii sa imi vina mentruatia, si nu stiu ce sa fac. Sa incep medicamentatia sau nu? Pe unele site`uri se spune ca medicamentatia este permisa in timpul menstruatiei, pe alte site`uri se neaga acest lucru.Imi este teama sa nu incep tratamentul.sa il continui si in timpul menstrei si apoi sa ma trezesc ca nu a avut nici-un efect. ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Este STRICT interzis contactul sexual în timpul infecţiei, iar DACĂ era vorba despre una cu transmitere sexuală ( precum candidoza, cum am înţeles eu ) atunci şi partenerul sexual TREBUIE să facă tratament ( CHIAR dacă nu prezintă simptome evidente )!

Să-şi cumpere de la farmacie Clotrimazol unguent sau Canesten cremă şi să se ungă pe penis ( pe gland ). Dar, înainte de a aplica unguentul, să se spele bine pe penis cu Tantum Rosa ori cu apă călduţă + bicarbonat alimentar.

Era bine dacă cereai medicului un tratament şi pentru partener...

Dacă partenerul nu face tratament atunci RIŞTI să iei înapoi microbul/infecţia de la el, chiar dacă ţi se PARE că nu e infectat ( în general, la bărbaţi nu sunt evidente semnele infecţiei, dar sunt "purtători" în cazul în care nu fac tratamentul )!

Apoi, zici că ai început de azi tratamentul...
Să-mi spui pe câte zile ai primit tratament ( şi eventual câte tablete pe zi ).

De asemenea, dacă şti că în 2 zile ar trebui să ai menstruaţie, să NU începi administrarea ovulelor!
NU este bine să întrerupi tratamentul cu ovule.

În schimb, dacă ai suficiente tablete, Nizoral si Metronidazol se pot lua în continuare şi pe perioada menstrei ( 7-10 zile, începând de azi ).
Oricum, dacă le-ai început deja, să NU le mai întrerupi!

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Începi tratamentul după menstră.
În timpul ciclului, ovulele sunt eliminate mult mai repede din vagin odată cu menstra și nu are timp să-și facă efectul.
Pa, pa.

| DiDixxx a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Multumesc mul :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Tratamentele cu ovule sau comprimate vaginale NU se fac în timpul menstruaţiei!

De asemenea, n-ai spus exact despre ce infecţie este vorba - DAR, îţi recomand ( pe lângă tratamentul dat de respectivul ginecolog ) şi spălături/irigaţii vaginale cu Tantum Rosa, DOAR seara cu 30-60 minute înainte de culcare şi de a administra ovulele de Cervugid.

Pentru detalii vezi linkul :
http://www.medipedia.ro/......-ROSA.aspx

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Este o secretie albicioasa urat mirositoare. Sincer scria pe reteta denumirea acestei infectii, dar momentant nu o gasesc. In orice caz am intrebat medicul de spalaturile cu Tantum Rosa si a spus ca sunt niste "porcarii" care mai mult inflameaza vaginul.

| bursuc001 a răspuns (pentru DiDixxx):

Era vorba de candidoză.

Iar respectiva "părere" era una STRICT personală a medicului respectiv.

MULŢI ginecologi prescriu spălături cu Tantum Rosa pentru dezinfecţie locală ( internă ) şi pentru efectul analgezic ( calmează durerile, senzaţiile de mâncărime, usturimile, etc. ).

Citeşte-i prospectul la linkul indicat şi te vei convinge singură!

Oricum, e alegerea ta...

| Legiuitoarea a răspuns (pentru DiDixxx):

Bună.
Urmezi tratamentul așa cum a fost prescris după oprirea menstrei. Poate fi un streptococ hemolitic tip B.
Sănătate!
Pa, pa.

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Am fost astăzi la o farmacie, și am întrebat de faza cu Tantum Rosa. Farmacista a aprobat acest lucru. A spus ca DA! Se pot face și spălături cu Tantum. Pe langa asta mi-a mai spus ca este cam interzis contactul sexual in timpul medicamentației cu Cervugid! Dar sunt curioasa... oare v-a trece infectia aceasta? Sincer, este o tampenie ce spun acum dar, m-am obisnuit cu ea! Adica, parca nu s-ar mai termina! Pana la urma, am inceput sa iau tratamentul azi dimineata primele doua pastile (Nizoral si metronidazol arena ) acum astept sa iau si cervugid-ul. Si in caz ca imi vine mentruatia, am sa continui dupa. sper sa mearga.

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Maine cu prima ocazie ma voi duce sa cumpar si pentru partener :* Deci am asa...Metronidazol arena 20 comprimate (2 pe zi : dimineata si seara) Nizoral 20 comprimate la fel 2 pe zi dimineata si seara, si Cervugid 7 ovule (1 ovul pe seara) imi ajung? plus ca voi cumpara maine si Tantum Rosa...

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Ahhh... si inca un lucru! La faza cu contactul sexual ai avut dreptate! dupa primul contact sexual cu partenerul am inceput sa am "chestia" asta!

| bursuc001 a răspuns (pentru DiDixxx):

Da, teoretic ar trebui să ajungă, mai ales DACĂ menstra ta vine la timp.

Ideea este următoarea : ovulele trebuie luate în acelaşi timp cu Nizoral si Metronidazol.

În ultimele 6 luni ai avut menstruaţie "regulată" ( cât de cât )?

Eventual, dacă îţi cunoşti datele ciclului pe anul acesta să mi le trimiţi ( prin mesaj privat ) ca să facem calculul cu "metoda calendarului" ( sau să-l faci tu, cum explic mai jos ) - ca să vedem exact la ce dată ar trebui să-ţi vină menstruaţia!

Să NU ai surpriza că nu începi ovulele şi aştepţi după menstră, iar apoi ea să întârzie şi să ţi se termine tabletele - că NU e bine.

Şi să-mi mai spui câte zile durează menstra ta.

Detalii despre metoda calendarului :
Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Deci, sau calculezi singură ( folosind metoda calendarului ) data "corectă" la care ar trebui să-ţi vină "ciclul", ori ( dacă nu reuşeşti să te descurci ) îmi trimiţi mesaj privat cu datele ciclului tău şi îţi fac eu calculul şi-ţi explic cum se face.

Astfel vom vedea dacă trebuie să mai aştepţi cu ovulele sau să le începi de azi...

P.S. : Mersi pentru "fundiţă".

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Farmacista m-a indrumat sa iau nizoral si metronidazol dimineata si seara asa cum am mai zis, si apoi la o ora cat mai tarzie inainte sa adorm sa "introduc " si Cervugid-ul! Aseara am luat primul ovul ptc mentruatia mea inca nu da semne. Eu am avut un clalendar...dar sincer niciodata nu i-am tinut contul. Pe mine cand deja ma luau durerile de spate si de burtica stiam ca intr-o zi deja incepe "distractia" laughing! In mesajul meu de sus am spus "2 zile" ptc luna trecuta mi-a venit pe 26! dar niciodata nu vine pe aceeasi data! o data la 3-4 luni vine pe o data fixa! In rest isi face de cap poate intarzia si cu 1 saptamana. Nu stiu dar presimt ca imi v-a intarzia...si ca pot termina tratamentul inainte sa imi vina big grin sper ca nu e ineregula sa termin tratamentul si apoi sa-mi vina menstra. Adica nu risc sa imi reapara infectia straight face

| bursuc001 a răspuns (pentru DiDixxx):

Dacă ai început ieri şi cu ovulele ( lucru pe care nu l-am observat ) atunci continui tratamentul şi să SPERĂM că nu vine menstruaţia, că nu ar fi bine să întrerupi tratamentul.

Iar faptul că va veni DUPĂ ce termini ovulele NU are nici o importanţă şi NU afectează tratamentul ( nu generează risc de reapariţie a infecţiei ).

Toate cele bune.

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult! sa stii ca mi-ai fost de mare ajutor :* bye bye :*

| bursuc001 a răspuns (pentru DiDixxx):

Cu plăcere!

Multă sănătate.

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Care ar fi riscurile daca intrerup tratamentul cu ovule pe perioada menstruatiei?big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru DiDixxx):

Rişti ca tratamentul să nu-şi facă efectul "complet" şi să nu "scapi" acum de această infecţie.

În acel caz va trebui un alt control ginecologic şi un alt tratament, probabil ( sau sigur ) cu alte medicamente ( cel puţin eu aş schimba medicaţia )...

Dar, să SPERĂM că nu va fi cazul!

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Buna din nou! am o problema mai mare acum! Sa incepem cu inceputul! Am inceput tratamentul! am introdus primul ovul! a doua zi mi-a venit menstra...am incetat sa mai iau tratamentul. Acum 2 zile mi-a trecut, si am reluat tratamentul. Mai am un ovul si cateva pastile si termin cu totul DAR! a inceput astazi sa imi curva iar ceva maroniu, am zis ca poate era de la ovul,(chiar daca pana acum era galben) apoi a inceput sa-mi curga sange straight face adicca menstruatie! de ce naibi se intampla asta? straight face am tampit de tot! nu`mi pot da seama de ce straight face Please help!

| bursuc001 a răspuns (pentru DiDixxx):

S-ar zice că NU ai presimţit bine ( "presimt ca imi v-a intarzia...si ca pot termina tratamentul inainte sa imi vina" )...

ÎNTRERUPI complet tratamentul, NU mai iei nici pastilele şi nici ovule.

Această nouă sângerare ( revenirea menstrei ) poate fi o dereglare menstruală sau un semn de sarcină ( care a "reacţionat" la tratamentul făcut ).

Aştepţi să se termine menstra, iar după ce nu mai ai sângerare deloc aştepţi 3 zile, apoi faci 1 test de sarcină ( care ar TREBUI să iasă NEGATIV ) pentru a elimina suspiciunea.

În situaţia în care nu este vorba de o sarcină atunci e posibil ca sângerarea să fi fost un efect advers al tratamentului cu Nizoral, care are foarte MULTE reacţii adverse.

Dacă până în data de 14 noiembrie apuci să faci testul de sarcină şi iese negativ atunci ÎNCEPÂND cu seara de 14 REFACI un tratament DOAR cu ovule + Cremă + spălături vaginale cu Tantum Rosa.

Mergi la farmacie şi cumperi :
* 1 cutie de Cervugid ovule ( 12 ovule ) – foloseşti câte 1 ovul seara înainte de culcare ( se introduce PROFUND vaginal, vezi prospectul ), timp de 12 zile
* 1 tub de Lomexin Cremă 2 % ( cremă simplă, NU vaginală ), pentru aplicare/ungere externă ( pe vulvă, labii, etc. ) – se fac 2 aplicări/ungeri pe zi ( dimineaţa şi seara ), timp de 2 săptămâni
* 15 pliculeţe de Tantum Rosa pentru spălături vaginale ( analgezic şi dezinfectant antibacterian local ).

În zilele în care foloseşti ovule se fac spălături vaginale DOAR seara!
Dacă seara ai aplicat ovul în dimineaţa următoare NU faci spălături vaginale, pentru a rămâne în vagin acel ovul dizolvat şi pentru ca să-şi facă efectul.
Conţinutul unui plic de Tantum Rosa se dizolvă în 0, 5 l de apă fiartă şi răcită ( la temperatura camerei sau mai călduţă, NU fierbinte ) şi se foloseşte la o singură administrare LENTĂ cu ajutorul irigatorului ( care se introduce PROFUND vaginal ).

Tratamentul se face în modul următor :
Cam cu o oră ÎNAINTE de culcare se fac spălăturile vaginale cu Tantum Rosa ( cu multă RĂBDARE, deoarece TREBUIE să păstrezi soluţia cât mai mult timp în vagin ), care durează cam 30 minute.
Apoi, se tamponează uşor zona externă pentru uscare.
După aceea, chiar înainte de culcare se introduce ovulul cât mai adânc în vagin şi apoi te ungi bine la exterior cu Crema Lomexim ( cremă simplă, NU vaginală ).
După terminarea acestor „operaţii" NU se mai fac plimbări prin casă, te culci pentru a se evita ieşirea/scurgerea ovulului/soluţiei din vagin.
Eventual, pentru a evita pătarea lenjeriei intime ar fi BINE să foloseşti un absorbant aplicat pe slip.
În ziua următoare, dimineaţa NU se spală local şi NU se fac spălături vaginale, DOAR se unge BINE cu cremă.
În seara următoare acelaşi „ritual" ca şi în seara precedentă.
În ziua următoare, dimineaţa NU se spală local şi NU se fac spălături vaginale, DOAR se unge BINE cu cremă, etc.

NU mai iei tablete de Metronidazol sau Nizoral!

În acest interval de timp, dacă urmezi cu STRICTEŢE tratamentul, ar TREBUI să-ţi treacă infecţia.

Pentru alte detalii să mai citeşti prospectele de la linkul :
http://www.anm.ro/.......05.11.pdf
http://medicamente.romedic.ro/metronidazol-250mg-2bl-x-10cpt
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2288_29.12.09.pdf?anmPage=961&ID=19208
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6063_27.12.05.pdf?anmPage=813&ID=16265

Să porţi lenjerie de bumbac, care TREBUIE fiartă sau spălată la temperatură FOARTE mare ( 80-90 grade ), NU se amestecă cu alte haine ( deoarece microbul se ia şi de pe o lenjerie pe alta ), la fel şi prosoapele folosite în perioada infecţiei se fierb sau se spală la temperatură mare.

Testul de sarcină ( CORECT ) se face în modul următor :

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" să FACI testul de sarcină şi, deoarece ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 2-3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Dacă mai ai nelămuriri poţi să-mi dai mesaj; sau poţi merge la un control ginecologic la 3 zile după terminarea sângerării, situaţie în care să CERI să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( ca să vezi dacă mai persistă infecţia şi dacă mai trebuie să faci tratament ).

Cam asta ar fi...

| DiDixxx a răspuns (pentru bursuc001):

Cele mai frecvente reactii adverse care apar in timpul tratamentului cu Nizoral 200mg sunt cele gastrointestinale:
- dispepsie, greata, dureri abdominale

. Mai putin frecvent, se produc cefalee, cresteri reversibile ale
transaminazelor hepatice, tulburari menstruale, ameteli.

Deciii...Am avut greturi, ameteli (majoritatea timpului mancam si simteam ca imi vine sa dau inapoi afara) Infectia decurge bine...adica asa vad. Nu mai are acel miros. poate nu`mi pot da seama din cauza Ovulelor, dar nu cred ca as putea fi insarcinata! dar voi face un control! multumesc mult :*

| bursuc001 a răspuns (pentru DiDixxx):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru DiDixxx):

Este STRICT interzis contactul sexual în timpul infecţiei, iar DACĂ era vorba despre una cu transmitere sexuală ( precum candidoza, cum am înţeles eu ) atunci şi partenerul sexual TREBUIE să facă tratament ( CHIAR dacă nu prezintă simptome evidente )!

Să-şi cumpere de la farmacie Clotrimazol unguent sau Canesten cremă şi să se ungă pe penis ( pe gland ). Dar, înainte de a aplica unguentul, să se spele bine pe penis cu Tantum Rosa ori cu apă călduţă + bicarbonat alimentar.

Era bine dacă cereai medicului un tratament şi pentru partener...

Dacă partenerul nu face tratament atunci RIŞTI să iei înapoi microbul/infecţia de la el, chiar dacă ţi se PARE că nu e infectat ( în general, la bărbaţi nu sunt evidente semnele infecţiei, dar sunt "purtători" în cazul în care nu fac tratamentul )!

Apoi, zici că ai început de azi tratamentul...
Să-mi spui pe câte zile ai primit tratament ( şi eventual câte tablete pe zi ).

De asemenea, dacă şti că în 2 zile ar trebui să ai menstruaţie, să NU începi administrarea ovulelor!
NU este bine să întrerupi tratamentul cu ovule.

În schimb, dacă ai suficiente tablete, Nizoral si Metronidazol se pot lua în continuare şi pe perioada menstrei ( 7-10 zile, începând de azi ).
Oricum, dacă le-ai început deja, să NU le mai întrerupi!