| anonim_4396 a întrebat:

Helpsad am o problema, si sper ca cineva iti poate da un raspuns care sa ma ajute.
Am 17 ani, si de vreo 3 ani ma confrunt cu o problema cam intalnita la adolescenti...acneea si cosurile sad
Am incercat multe creme, lotiuni, si tot felul de prosti. Multe recomandate de dermatologi si nu m-au ajutat, sau m-au ajutat dar pe termen scurt. Acum folosesc dimineata o crema de curatare de la Avene iar seara crema matifiata La Roche Posay.Sunt ok dar nu se observa ca m-ar ajuta prea mult. Punctele negre nu sunt asa rele, dar problema sunt cosurile de sub piele... de 3 luni am pe obraz cateva, nu se observa dar se simt foarte tari, nu imi trec nici cum. Si uneori incepe sa se adune langa lobul urechii mult puroi sau infectia (nu stiu ce e), tot sub piele.
Am nevoie de un sfat sau ceva creme, orice.
Va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acei noduli pot fi cauzati de alimentatie, produse de stayling etc. Trebuie sa afli cauza care ii produc. Daca ai fost la dermatolog ti-a recomandat sa faci si o bacteriograma ca sa vezi la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile de pe tenul tau? Daca nu, mergi la un laborator dermatologic din cadrul unui institut de igena din orasul tau sau la un laborator dermatologic al unei clinici particulare si cere sa ti se faca o recoltare din pustule ca sa vezi la ce antibiotice sunt sensibile acele bacterii.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila )

Brevoxyl sau Skinoren ai incercat? Dar Duac Gel? Ce creme ti-a dat dermatologul tau sa folosesti? Antibioticele functioneaza pentru cateva luni dar in timp bacteria P.Acnes devinde imuna si trebuie sa folosesti alt antibiotic.

Ti-as recomanda sa folosesti si un exfoliant chimic cu BHA, acesta iti curata porii in profunzime, te ajuta sa vindeci cosurile, reduce inflamatia cosurilor ( la mine dupa o singura utilizare mi-a calmat cosurile care se afla sub piele/nodulii ), roseata, tenul este mai luminos iar produsele se absorb mai bine in piele tenul fiind curat, elimina si previne formarea punctelor negre, albe sau de grasime etc. Are mai multe beneficii si depinde si de formula pe care ti-o cumperi, unele au si o cantitate mai mare de antioxidanti si ingrediente care iti ajuta tenul sa produca mai mult colagen. BHA-ul se foloseste doar daca nu esti alergica la aspirina sau derivati de aspirina.

Produsul asta ar trebui sa te tina cel putin 9-10 luni, se aplica de 5 ori pe saptamana. Se poate aplica de doua ori pe zi daca tenul tau tolereaza ( un ten gras este mai tolerant ) dar indicat e sa-l folosesti seara pe tenul perfect uscat si curat. E important sa astepti 15-30 de minute pana sa aplici alt produs ca sa nu-i schimbi pH-ul acid al produsului.
Eu il folosesc pe acesta si e foarte fain : http://www.paulaschoice.ro/resist-daily-pore-refining-treatment-2-bha.html

Timp de un an am folosit : http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html care e foarte bun dar cel din gama Resist mi se pare mult mai eficient ( dupa un an e posibil ca tenul sa-si schimbe toleranta la exfolianti ), are si o textura usoara ( e lichid ) si ajuta tenul sa produca colagen.

| LoredanaS19 a răspuns:

Eu am scăpat de cosuri cu ZINERYT, e o soluţie pe care o poti cumpara din farmacie, nu e scumpa, dar poti încerca, poate are efect pozitiv si asupra ta. Alta metoda din care am auzit ca e eficienta este sa presari nişte algolcamin si cu putina apa sa iti faci o pasta cu care te dai pe fata cu ea si lasi cam 20 minute. Asta doar de 2 ori pe saptamana.
Eu iti sugerez mai bine acea solutie, sau ceea ce ai putea ar fi ca dimineata si seara dupa ce te speli bine pe fata, sa te dai cu puţin spirt, stiu ca suna nebunesc dar e ceva eficient si ajuta foarte mult. Sper ca te-am ajutathappy

| Jolenne a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva. Am trecut de etapa aia, am schimbat chiar si prefixul si am realizat un lucru: cosurile trec de la sine. M-am confruntat cu aceeasi problema timp de foarte multi ani... si sa nu mai spun de toate medicamentele si cremele folosite, fara a da vreun rezultat uimitor.
Este o perioada benefica lor si cred ca indiferent de tratament, pot disparea pentru o perioada foarte scurta de timp. Nu prea inteleg care ar fi rostul de a-ti consuma banii si de a-ti maltrata tenul, cand poti sa incerci tratamente naturiste, facute in casa.
Priveste in ansamblu: sunt doar cosuri si exista lucruri mai importante. Toti am trecut prin asta. Este doar o etapa.
Sanatate!

| Tiberiu_Costea_1993 a răspuns:

O sa razi, dar are efect, usturoi! Poti ori sa il pisezi si sa te dai peste zona cosurilor, ori tai pe jumatate si freci cosurile. Sper sa fie de folos. Important este sa nu le storci ca sa nu iti ramana cicatrici. Oricum stai linistit, eu am avut pana pe la 19 ani, acum am 24 si am tenul curat, este varsta.