| Takesor_Take_2000 a întrebat:

Salut, ma numemsc Ciprian, am facut un abces la maseaua, asa cred, este umflata pe partea dreapta nu este umflata gingia. Nu ma doare nimic, dar iau antibiotice, amoxacilina, mi-e frica sa merg la dentist.
Ce spuneti, o sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune!

| PogChamp a răspuns:

Ti-e frica sa mergi la dentist dar nu ti-e frica sa ramai fara dinti? Preferi efectiv sa te indopi cu antibiotice fara sa stii exact cauza in loc sa mergi la un specialist sa-ti stabileasca exact care e problema? Cipriane creste-ti o pereche de cohones si mergi la dentist pana nu te trezesti fara masele. E tortura sa nu poti sa mananci.