| Irina777 a întrebat:

Help TPU! In urma cu cateva luni mi-am facut 2 operatii la ohi, aveam miopie care progresa, operatia a fost reusita si acum vad si ma simt ok, dar ma nelinisteste ceva: si inainte de operatie si acum vad niste pete micute care plutesc, unde imi indrept privirea acolo le vad, parca ar fi niste musculite mici. Nu stiu e ceva grav sau nu, necesita tratament? Va rog cine sa-mi spuna si mie. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@DDoctorita are dreptate. Fa-ti un consult cit mai rapid. Nu trebuie sa aiba numaidecit legatura cu operatia, dar nu este normal ce ai.

| CorneliaC a răspuns:

Buna. Am si eu miopie si-mi doresc interventie chirurgicala. Imi poti spune cat costa o astfel de interventie?

| DDoctorita a răspuns:

Buna ziua.

Indraznesc sa zic ca ceea ce ai tu este o hemoragie intravitree. Orice paciente o descrie cu ''o musca care pluteste''.

Bineinteles niciodata nu se stie, se poate fi si altceva. Da crede-ma, e tipica descrierea. Ar trebuii sa consulti din nou oftalmologul happy

| Exilee a răspuns (pentru DDoctorita):

AI dreptate. Este hemoragie intravitree si asta se vindeca numai prin curatirea cristalinului ( evident, afecteaza imaginea cristalinului...)

| DDoctorita a răspuns (pentru Exilee):

Buna, iti multumesc penteu dreptate, insa trebuie sa zic ca nu cistalinul e afectat ci corpul vitros, bineinteles in cazul ca este ceea ce am presupus ca e.

Salutari.

| Darkness13 a răspuns:

Hey!
Si mie mi se intampla uneori cand sunt obosita sa vad pete colorate, dar dupa ce ma odihnesc dispar. Incearca sa dormi mai mult si nu sta toata ziua pe calculator. Daca nu merge du-te la oftalmolog, mai bine sa previ decat sa iti para rau mai tarziu.
Mult noroc!

| Kinezuul a răspuns:

Buna cat a costat?

| Irina777 explică (pentru Kinezuul):

Eu am facut in Rusia la o clinica privata foarte buna, care are filiala si in Republica Moldova, a costat prima operatie 4000 de lei moldovenesti, iar a doua 15000 lei moldovenesti.

| Kinezuul a răspuns (pentru Irina777):

Buna pai cat inseamna asta in banii nostril romanesti?

| Irina777 explică (pentru Kinezuul):

Pai nu stiu ca nu sunt din Romania, in euro cam asa : 225 ue prima operatie, 843 ue a doua

| Metin2CoraMD3 a răspuns:

Daca tu te uiti mult la o culoare/stai mult pe PC, e si normal sa le vezi +ca le vezi pe lucruri albe happy. Si eu vad petele acelea, cand sunt la scoala pe caiet happy. Nu e ceva grav, dar intreabati parinti, un doctor. Fi precauta happy!

| HIPHOPLIVE a răspuns:

Eu zic sa nu asculti de DDoctorita, poate nu e ceva grav, daca eu imi pun numele de Van Damme nu inseamna ca pot face spagatul pe 2 tiruri, daca acele pete apar doar cand te uiti pe o suprafata plana de o singura culoare probabil ca simt doar particule de praf, de exemplu daca vezi asta numai cand te uiti la cer, dar daca vezi tot timpul ar trebui sa consulti un medic, unul real

| DDoctorita a răspuns (pentru HIPHOPLIVE):

Buna.

Sunt studenta la medicina si mam examinat din oftalmologie. Crede-ma, stiu ce zic, chiar daca ma pot si insela. Dar sintoma pe care o zice ''musca care pluteste'' e tipic de o hemoragie intravitree.