| DodyQkz a întrebat:

Hey, am 12 ani si ieri m-am trezit cu niste bubite pe corp. Mama mi-a zis ca am facut varicela. Cat ma tine boala? Am voie sa ies afara si daca nu, de ce? Este vreo interdictie cu privire la alimentatia mea pe parcursul bolii, si ce alte chestii nu mai am voie sa fac? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Poate sa fie varicela, poate sa fie rubeola (ca tot au fost "focare" de rubeola in scoli), poate sa fie pojar, cel mai bine consulti un medic pediatru sau medicul de familie/dermatolog.

De facut poti face orice, cu exceptia iesitului afara. Daca soarele are efect asupra acneei de exemplu, poate avea efect si asupra bubitelor care zici ca le ai, plus de asta, poti raspandi boala celorlalti pe cale aeriana foarte usor, si risti ca tu sa te faci bine intr-o saptamana-2, iar ceilalti sa fie inca la pat, iar vina trebuie sa ti-o asumi.

Alimentatia trebuie sa fie una echilibrata, sa mananci si carne putina (de preferat pui sau curcan la gratar/fiert), legume, fructe multe, salate dar sa incerci fara otet sau ulei, din cate stiam si oul este contra-indicat, precum si condimentele, sarea si muraturile trebuiesc evitate. Daca esti consumatoare de cafea, evit-o pe cat posibil. Mananca multe supe, ciorbe, cartofi natur cu putina branza rasa daca vrei ceva mai solid, hidrateaza-te bine (eu cand am avut rubeola beam cate 2L de apa plata zilnic, si m-a ajutat, pentru ca in perioada asta ai si pielea uscata si trebuie sa te hidratezi pe dinauntru). Nu te da cu creme, geluri de dus, lotiuni dupa dus, in afara de ce iti prescrie medicul tau. Mixtura mentolata se aplica doar la rubeola. In casa e bine sa stai cam 2 saptamani. Totusi, am avut de ceva timp bolile astea ale copilariei, asa ca nu e bine sa-mi dau eu cu parerea. Mergi maine la medic si vezi ce-ti recomanda. Insanatosire grabnica!

11 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Boala dureaza intre 2 si 3 saptamani. Esti contagios pana se usuca toate bubitele si cad toate crustele.

Nu poti iesi din casa pentru ca esti contagios si poti imbolnavi alte persoane. Cel mai rau e daca o femeie gravida are ghinionul sa treaca prin preajma ta, pentru ca se poate imbolnavi si copilasul nenascut pe care il poarta in uter. Saracul de el, poate face malformatii congenitale care fie il omori inainte de a se naste, fie il vor transforma intr-un handicapat pe viata. Te rog sa fii responsabil si sa nu insisti cu iesitul afara! Gandeste-te ce ti s-ar fi putut tie intampla, cand erai in pantecul mamei, daca vreun copil neastamparat cu varicela ar fi trecut pe langa ea pe strada.

Referitor la alimentatie, evita alimentele care contin cafeina (cola, cacao, ciocolata, creme cu cacao sau ciocolata, ceaiul chinezesc, cafeaua sau cremele cu cafea). Evita de asemenea condimentele iuti, muraturile (ai bubite si pe dinauntru, pe tubul digestiv si in plamani). Mancarea trebuie gatita mai dietetic (de preferat fiarta sau la cuptor, nu prajita in tigaie). Bea mult ceai, limonada cu lamaie, facuta in casa, apa, compot, lapte, iaurt. Ai voie sa mananci paine, desi s-ar putea ca unii sa-ti spuna ca nu. In perioadele cat faci febra, e indicat un regim hidro-lacto-zaharat, deci cu mai putina carne.

Si mai e ceva: nu ai voie sa stai la soare, daca se mai adauga si o insolatie peste varicela, poti chiar sa mori.

| Empathizer a răspuns:

... si nu ai restrictie la sare, ai voie sa mananci la fel de sarat ca de obicei.

| znstr a răspuns (pentru Empathizer):

Nu tocmai, peste tot se spune ca acru, sarat si condimentat nu are voie. :*

| Empathizer a răspuns (pentru znstr):

... "peste tot" e o sursa cam vaga. Poate manca normal de sarat, adica la fel ca de obicei, conform manualelor de medicina. Cat despre condimente, are restrictie la condimentele iuti, dar mai raman altele, pe care are voie sa le consume, cum ar fi cimbrul, oregano, busuiocul, nucsoara, coriandrul, mararul, patrunjelul... Nu, untura de catel nulaughing

| znstr a răspuns (pentru Empathizer):

Prin "sarat" ma refer la exagerat de sarat, exagerat de condimentat sau exagerat de iute. Daca s-ar documenta pe net, si-ar da seama si singura, fara sa ma tragi tu la raspundere pentru raspunsul postat. Eu cat am avut rubeola am mancat mult mai nesarat decat mananc de obicei.

| Empathizer a răspuns (pentru znstr):

... nu inteleg de ce te superi? Nu te-am atacat, ti-am raspuns la comentariul pe care l-ai facut tu primul la raspunsul meu. Si ti-am raspuns corect si civilizat. Imi pare rau ca te-ai chinuit sa mananci nesarat cand ai avut rubeola, nu era necesar. Puteai intreba medicul. Documentarea pe net are capcanele ei.

| znstr a răspuns (pentru Empathizer):

Nu e vorba de suparat, pe net scrie clar ca nu se recomanda aliementele "excitabile" precum piperul, sarea, condimentele (si cele iuti, cum ai spus tu), asa ca nu mi se pare motiv de contrazis. Dupa ce mi-au aparut bubele la rubeola, urmatoarea ora eram la medicul de familie si chiar el mi-a spus sa evit astea, plus oua, carne pe cat posibil (dar nu sa nu mananc deloc), asa ca, eu spun ce stiu.

| Empathizer a răspuns (pentru znstr):

... si ti-a recomandat medicul mixtura mentolata la rubeola? Esti sigur ca nu era vorba de varicela? Poate ca a trecut ceva timp de atunci si le mai poti incurca intre ele, daca ai avut si rubeola, si varicela.

| znstr a răspuns (pentru Empathizer):

Am avut rubeola fix de Paste, mixtura mentolata mi-a fost recomandata, asa cum multora le-a fost. La mine in clasa, pe timpul anului scolar, cam 1-2 luni a fost epidemie de rubeola, luam unii de la altii, iar absolut toti au primit prescriptie de mixtura. Varicela am avut cu mult timp in urma si nu mi s-a recomandat niciun fel de crema soultie sau pastila happy

| Empathizer a răspuns (pentru znstr):

Atunci ar fi cazul sa schimbi medicul. Partea buna e ca nu mai poti face bolile astea a doua oara. Cand o sa ai copii, sa-i vaccinezi impotriva acestor boli, ai vazut si tu cat de neplacute pot fi.

| znstr a răspuns (pentru Empathizer):

Intr-adevar, mai ales cand esti mic si toata lumea iti spune sa nu te scarpini ca ramai cu semne, tu mai rau faci. Oricum, cand cresti si iti aduci aminte de bolile astea ale copilariei, razi si te gandesti prin cate ai trecut.