| anonim_4396 a întrebat:

Hey

Am inteles ca sunt bune semintele si nucile in diete, ca si gustari. Dar cam cate? cate calorii au?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Au multe calorii si multe grasimi. Daca tii dieta, pot reprezenta o gustare, dar maxim 30 de grame o data la 3 zile. Atentie, neprajite si nesarate.

| alina2k18 a răspuns:

Au grasimi sanatoase si sunt f satioase. Alunele coapte my favs :X
Dupa cum a zis colega - neprajite si nesarate the best.
Cam 600 kcal/100g au.
25 Grame = 150kcal, cat o portie de piept de pui la gratar.

| Laura927 a răspuns:

Mie nu imi plac semintele in dieta...ma constipa.
Daca esti la cura de slabire mai bine bea o cola-light daca ai ansietate si simti ca iti este foame.
Na sa stii ca nu e indicata bautura carbogazoasa dar pe mine ma scapa de ansietate.
daca tii neaparat sa mananci seminte foloseste migdalele nesarate au cele mai putine kalorii

| Kerre a răspuns:

Semintele si nucile au grasimi sanatoase, in cazul unei diete sunt foarte bune, iti recomand sa consumi aproximativ 30-40g.

| CristianBC a răspuns:

Ideal ar fi sa faci un mix de semințe. Sunt foarte consistente. Sunt indicate in cazul in care iti e foame. Arunci o mana in gura si gata. Eu umblam cu un borcanel cu un mix de asta. Alune, migdale, fistic, seminte floarea soarelui si dovleac, stafide etc. Dar sa nu exagerezi. Doar o mini-gustare.