| Paulaivdfuobstj a întrebat:

Hey, am o prietena care are un colt de masea, dar nu se misca si i sa umflat obrazul si o doare si gatul si maseaua si capul si toata gura.Stiti cam ce ar putea sa faca sau sa ia ca sa ii treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa se duca la stomatolog sa ii scoata coltul de masea si sa o trateze.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Trebuie sa i a augmentin sa i treaca infectia de aceea este umflat obrazul, durerea radiaza pină in gît cap si toata gura, maseaua aia trebuie scoasa, poate o fii cea de minte, sa mearga la un cabinet stomatologic, dar trebuie sa si facă radiografie panoramica fără radiografie nu o poate rezolva nimeni. Ce virstă aveti voi?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| T0T a răspuns (pentru bursuc001):

Dacă eu îți copiez ție un răspuns la o întrebare care îl necesită e plagiat?

| bursuc001 a răspuns (pentru T0T):

Bună!

Nu este vorba chiar de un "plagiat" în adevăratul sens - vezi linkul :
http://dexonline.ro/definitie/plagiat

http://dexonline.ro/lexem/plagia/43341

Oricum, aici pe TPU, este INTERZIS să copiezi ( parţial sau integral ) răspunsurile date de alţi useri deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU!
Cel mult, poţi posta un link cu trimitere la răspunsul dat de mine, sau de alţi useri :)

Evident, în acel caz, îţi poţi lua ADIO de la fundă =))

O zi frumoasă.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Spune-i prietenei tale sa meargă repede la stomatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie scos

| bogdan1319 a răspuns:

Daca are carie pe acel colt de dinte, ar trebui sa mearga la un dentist si sa vadă ce zice el. După părerea mea ar trebui scos.

| Paulaivdfuobstj explică:

Ea are 32, eu 28

| Paulaivdfuobstj explică:

Si multumesc de sfat.