| Elizuuu a întrebat:

Hey!
Am o problema.din cauza ciclului ma pot ingrasa?
Prezicec ca problema este ca deja sunt cam grasa..si acum daca mi-a venit o sa ma ingras si mai mult sau pot sa slabesc?
Precizez ca eu merg pe jos in fiecare zi si merg destul de mult dimineata la 7 pana la 8 si la pranz de la 1 la 2...
Sau din cauza asta nu o sa pot sa slabesc?

Ajutati-ma urgeent va rog!
Multumesc puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Nu te vei ingrasa suplimentar, din contra, cand la o adolescenta apare menstruatia slabeste, deci poti sta linistita din acest punct de vedere

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia nu determina nici ingrasare nici slabire. la varsta ta doua ore de mers pe jos sunt prea putin efort, ai avea nevoie de doua ore de efort intens pe zi ca sa te mentii in forma

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU există nici o legătură între menstruaţie şi îngrăşare/slăbire!

În privinţa faptului că eşti mai plinuţă, POŢI să încerci să ai o alimentaţie mai sănătoasă : să fi atentă la ce mănânci, să consumi multe salate ( de legume/fructe ), să consumi alimente sănătoase, să NU mănânci fast-food ( nici pufuleţi, cipsuri, etc. ); să consumi cereale, fructe, ciorbe/supe, carne mai slabă, etc.; să NU mănânci multe dulciuri, să nu mănânci mai târziu de ora 18 ( mâncare uşoară la cină ), să faci mai mult sport,...