| Thisisnotme a întrebat:

De ceva timp am o mare problema care a ajuns sa fie obsesie.In urma cu un an eram foarte grasa(60 kg) si am resuit sa slabesc incat am ajuns la 48 kg in momentul actual, insa am avut si 46 kg.Asta este si problema ca cu cat mananc mai mult sau mai putin cu atat am impresia ca ma ingras 5 kg.Si nu vreau sa mai trec prin asta,cand vad vede care mananca atatea dulciuri deodata si nu numai dulciuri si nu se ingrasa innebunesc.Mi se spune ca toata lumea se ingrasa iarna, ba din cauza sarbatorilor, ba pentru ca frigul iti deschide pititul etc.Nu stiu ce sa fac ca sa scap de aceasta obsesie...inseamna ca pana se termina iarna o sa ajungiar balena.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Obsesia ta se cheama anorexie si este o boala psihica grava!
Te sfatuiesc sa mergi al medic si eventual sa ceri ajutor de la un psiholog ori sphiatru, pentru ca ai acest drept!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Iti deschide apetitul este normal. Ai putea face si ceva exercitii iarna in casa daca vrei sa mananci ceva mai mult dar nu trebuie sa mananci dulciuri multe si ar trebui sa renunti definitiv la sucurile acidulate sau alte mizerii neacidulate sa bei doar ceva mai bun si sa mananci cat mai sanatos fara cartofi prajiti sau multi carnati de exemplu. Dulciurile distrug ficatul cu timpul si daca vrei sa mananci incearca cu portia mica nu manca dulciuri multe ca ingrasa si nu sunt benefice organismului. Zaharul nu-ti da ceea ce ai nevoie

| NAT0 a răspuns:

Ce. Toți grașii dau vina pe iarnă că din cauza sărbătorilor s-au îngrășat. Erau grași și înainte de sărbători. Prea multă minciunăă. :c
Și cum adică foarte grasă la 60kg, ă? Eu la 90 sunt gras, graso? :c

| gratargratar a răspuns:

Fii atenta ce iti spun si baga la cap:
Mai bine balena decat anorexica.

Eu am mai vazut fete grase cuplate cu baieti faini, dar anorexice - n-am vazut happy
Deci nu-ti fa griji. Apetitul este un semn de sanatate fizica si psihica, nu o ingrijorare. Daca ai remarcat, atunci cand te duci la medic pentru control te intreaba daca ai pofta de mancare. Daca nu ai, atunci e o problema de sanatate.

Deci nu iti fa griji. Mananca oricat doresti. Esti sanatoare (si probabil si in crestere).

Balenele sunt in apa. Pe pamant sunt doar oameni prosti care isi spun astfel. Nu fi proasta.

| Thisisnotme explică (pentru gratargratar):

M-a inveselit mesajul tau, multumesc! Ai dreptate sunt in crestere.

| bobbyG a răspuns:

Acum depinde si ce inaltime ai... Cel mai bine ar fi sa mergi la nutritionist si Sa-ti dea un regim mai lejer. Invata sa te iubesti asa cum esti, asta iti da incredere in tine

| Thisisnotme explică (pentru bobbyG):

Am 1, 53.Nu imi prea permit un nutritionist si stiu ca nu o sa respect prescrierile lui.Asta e o problema:ca imi e frica de vorbele altora.