| Sabrina099 a întrebat:

Hey, aveti remedii naturale pentru anemie? Eu am doar putin si vreau sa scap. papa, fundita la cerere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fashion a răspuns:

Buna!
Eu am avut mult timp anemie, cam vreo 3 ani. Luam fel de fel de pastile, dar tot nu m-au ajutat. Insa, pana intr-o zi cand bunica mea ii povestise chestia asta unei doamne.Acea doamna avuse probleme si ea cu fiul sau si i-a spus bunicii ca in fiecare seara sa beau suc de rosii cu morcov, sfecla ( si alte legume care sunt de culoarea rosie ) si sa iau Fier (sirop). Cred ca am urmat acest „procedeu" 2 -3 luni si de atunci niciodata nu am mai avut probleme cu anemia. Tu spui ca ai putina si cred ca la tine in timp de o luna se va vindeca. Si daca vrei sa nu mai ai anemie(sa dispara complet) incearca sa te alimentezi corespunzator.
Succes! Sper sa scapi repede de ea!
Multa sanatate! :X :*

5 răspunsuri:
| ellamarin a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-anemie aici citesti remedii naturiste pentru tratarea anemiei

| underground05 a răspuns:

Mananca si tu mai multe fructe si legume proaspete, lamaia e foarte buna in cazuri d anemie.intr.un cuvant manaca mai sanatos! pup

| OlariuRox a răspuns:

Se face toamna o cura de alune curatate de coaja, nesarate, compot de caise, consuma capsuni multe, le poti lasa 1/2 ore in vin rosu, le poti amesteca si cu smantana, si cu miere,

| Дηdu a răspuns:

Fierul se asociaza in general cu vitamina C pentru o mai buna asimilare. Bea ceai de urzici, mananca spanac si urzici cand ai ocazia, afine sau ceai de afine si bineinteles suplimente de fier (care nu distrug vitamina E) si vitamina C. Alte surse naturale de fier sunt: galbenusul de ou, sparanghelul, scoicile, ficat de porc, inima, ficat si rinichi de vita. Cerealele integrale pot ingreuna asimilarea fierului in organism. Stiu pentru ca am fost si eu anemica.straight face sper ca ti-am fost de ajutor! fundita?

| Sabrina099 explică:

Ms la toti, voturi si funda