| bybyloveme a întrebat:

Hey! Buna TPU! Stiti eu sunt la dansuri.dar de vreo 2 zile in timp ce dansez ma doare foarte tare in partea dreapta ..si astazi a inceput sa ma doara foarte tare coapsele si spatele ..Cand stau jos nu prea ma doare decat piciorul drept.Nici nu prea mai am pofta de mancare...Repet ma doare foarte tare in partea dreapta cand alerg chiar si 3 metri.Ce as putea sa am? Apendicita cumva? Funda kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Memecy a răspuns:

In partea dreapta e apendicita ar fi bine sa faci un control medical ( fratele meu a avut apendicita perforata si cum sa iti zic --- pe scut a fost o minune) recomand un control medical e o operatie simpla 2 saptamani maxim (sau una si esti acasa) nu ai vrea sa stai 2 luni in spital asa-i happy

Curaj tehnologia actuala e performana asa ca nu amana orice ar fi. Sanatate si nu amana!

2 răspunsuri:
| DedeeAndreea a răspuns:

Bună.
Ţin să îţi spun că eu am o problemă cu apendicita...Adică mă iau durerile(fără vărsături,diaree,febră).Dar la mine se întâmplă din cauză că mă gândesc prea mult că voi muri de apendicită laughing.
În fine. Apendicita se asociază cu dureri abdominale persistente care se lasă în partea inferioară a abdomenului(partea dreaptă de jos),cu vărsături,diaree,febră.
Eu nu îţi garantez că ai apendicită,dar nici că nu ai. Dacă faci febră,te duci OBLIGATORIU la spital. Dacă tot de doare...Du-te la medic. Măcar să vezi ce ai,deoarece,dacă nu ai apendicită,şi te doare, sigur ai altceva(ceva pe la ovarul drept-se poate anexită) sau poate ai făcut o ocluzie intestinală.Să ştii, însă, că poate să te doară şi fără motiv(adică ai spasme), dureri trecătoare.Deci,ai grijă de tine.
Eu zic să mergi la medicul de familie să îi spui, şi dacă este nevoie, îţi va face programare la spital.
Sănătate!

| MaCheamaGogaie a răspuns:

E posibil sa ai apendicita.