| Ely1234567 a întrebat:

De câteva zile am răcit și eu am o problemă când răcesc, ma doare gâtul de nici nu mai pot vorbi. Am luat Strepsils, Tantum verde și Faringosept dar de aseară ma simt foarte umflată în gât și nu pot sa respir, simt o durere în piept. Ce sa fac pentru a mai ameliora puțin aceste simptome pana voi ajunge la medic? Pentru răceală am luat Revigrip și Nurofen happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Văd ca ai luat destule. Acum, bea multe ceaiuri calde (spre fierbinti, dar nu atat de fierbinti, incat sa iți arzi gâtul), îndulceste-le cu miere.
Poți lua si cate o lingurita de miere, de câte ori vrei tu, abia nu te mai ustură gâtul atât de tare. Sănătate multă.

14 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

1 lingură de miere pusă într-un pahar cu sucul de la o jumătate de lămâie stoarsă și băută cu gurițe mici, luat după ce ai servit masa. De 3 ori pe zi se bea. Îți va ameliora durerea de gât, tratează tusea, întărește imunitatea.
Și ceaiurile calde servite cu miere și lămâie.

| anonimg a răspuns:

Pana la urma nu trebuie sa astepti sa nu mai poti vorbi nici cu cei de la 112. O raceala netratata la timp poate duce la agravarea starii de sanatate.
Aburul, caldura va ajuta la ameliorarea simptomelor. Recomand un ceai -dar nu prea fierbinte- si inhalarea aburului acestuia.

| Ely1234567 explică (pentru anonimg):

Mulțumesc pentru răspuns

| Marius22222222222 a răspuns:

Teraflu mad grip

| Ely1234567 explică (pentru Marius22222222222):

O sa întreb la farmacie...

| Ely1234567 explică (pentru Marius22222222222):

O sa întreb la farmacie

| Marius22222222222 a răspuns:

Sz acolo e max grip nu mad. Ms de evaluare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand pastile cu albastru de metil. Dar si eu am avut mici raceli acompaniate de dureri in gat. O sa-ti treaca peste vreo saptamana, cam asa. Dar intre timp bea multe lichide, ceaiuri, nu mancare alimente sau bauturi reci sau prea fierbinti, nu tipa sau nu striga

| Saveluc a răspuns:

Du-te la medic.

| Ely1234567 explică (pentru Saveluc):

Doar săptămâna viitoare am programare la medic...

| AnaQ a răspuns:

Îți recomand stepsils intensiv ( tu probabil ai luat stepsils varianta mai slaba) e cel mai bun are și o doza mica de antibiotic, gargara cu sare sau bicarbonat, dacă nu trece urgent la medic, care probabil îți va recomanda antibiotic.

| Ely1234567 explică (pentru AnaQ):

Antibiotic am luat Amoxacilina pentru o infecție la măsea mulțumesc pentru răspuns