| anonim_4396 a întrebat:

Hey! De ce măseaua de minte trebuie scoasă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De multe ori incurca dezvoltarea dintiilor sau cresc intr-o directie nedorita. Deaia e scoasa

| Alyra a răspuns:

Bună.
Măselele de minte au de obicei dificultăți în a erupe corespunzător datorită lipsei de spațiu și poziției acesteia. Tind să fie înclinate și să apese rădăcinile dințilori vecini, ceea ce provoacă durere. Dacă măselele tale de minte se dezvoltă și erup normal, nu trebuie scoase.
O zi bună!

| Violleta2022 a răspuns:

Maseaua de minte NU trebuie scoasa daca ai loc sufiecint in gura, pentru ea.
Este recomandata scoaterea ei, doar cand creste pe lateralul maxilarului si incomodeaza ceilalti dinti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se scot doar in cazul problemelor. La majoritatea ies strambe si incomodeaza ceilalti dinti.
Din cauza pozitiei sunt si greu de curatat, se strica, si ajung sa fie scoase pentru ca sunt oarecum inutile, iar deschiderea gurii nu prea permite reparatia lor, daca s-ar pune problema sa fie pastrate.
Eu nu mi-am scos nici una, sunt sanatoase, dar foarte strambe. Cat timp nu imi fac probleme, le las in pace.

| Mosotti a răspuns:

Nu trebuie scoasa, va ajuta poate in viitor pentru lagaturi pentru punerea unor masele care lipsesc.

| mentholinks a răspuns:

Ca sa ramai cu mai putina minte, logic.

| WhiteLife a răspuns:

Nu intotdeauna, dar se spala greu asa de in spate si se cariaza des, sau multe cresc stramb si iarasi nu se spala bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a zis ca TREBUIE? Va trebui scoasa DACA iti afecteaza dintii invecinati sau se infecteaza. Ea nu se scoate daca nu iti face probleme. Mie inca nici nu mi-a iesit.