| ItsMatrix a întrebat:

Ce se intampla daca imi iese maseaua de minte? Am auzit multe lucruri ca trebuie scoasa sau chestii de genul. De ce nu o pot pastra? Ce probleme o sa am? Nu pot sa am grija de ea chiar in niciul fel? Am 16 ani si cred ca o sa imi creasca.
Multumesc, sper sa am raspunsuri cat mai detaliate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ashlee a răspuns:

Molarii de minte nu trebuie extrasi decat daca exista motive medicale intemeiate (demonstrate prin radiografie retroalveolara), cum ar fi:
-se dezvolta in pozitie orizontala (nu verticala) si, prin urmare, nu pot erupe sau afecteaza alti dinti
-nu au loc sa erupa pe arcada si imping prea tare in alti dinti lezandu-i

Atentie! In zilele noastre (si nu doar in tara noastra), exista stomatologi care extrag molari de minte fara un motiv medical real, ci dupa cum motiveaza ei, "preventiv, ca sa nu creeze probleme pe viitor". (Desigur ca exista si motive financiare...)

Niciun dinte nu trebuie extras fara un motiv serios si demonstrat radiografic!

Daca simti durere sau daca ai indoieli, o radiografie retroalveolara poate arata clar daca dintele tau are loc sa erupa corect. Iar daca are, nu ai niciun motiv sa-l scoti, ci doar sa-l periezi si pe el, astfel incat sa nu acumuleze resturi de mancare.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Maseaua de minte se scoate atunci cand te va deranja, nu asa aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maseaua de minte nu se scoate. Cei care tiau spus asta nu stiu. Aceasta se scoate doar daca e crapata sau stricata dar asa in niciun caz nu se scoate. Ai grijawinking

| PeFuga a răspuns:

Se scoate doar daca atunci cand creste se indreapta catre radacina molaruului de langa, afectandu-i acestuia integritatea, sau daca este cariata/stricata. Este greu de intretinut pentru ca nu se poate igieniza usor si riscul de a se caria este foarte mare.

| kiri11 a răspuns:

Trebuie scoasa in cazul in care ai probleme sau dureri din cauza acesteia.
Maselele de minte de obicei se strica repede.