| Ayanna234 a întrebat:

Hey, pe 19 martie mi-am facut inca o gaura in lobul urechii si m-a durut in jur de 2 saptamani, ma rog, am avut durerea care se simte si dupa a trecut. Acum pe 13 iunie mi-am facut o gaura in cartilaj, m-a tinut durerea insuportabila 4 zile, apoi a inceput sa treaca. Am putut chiar si sa dorm pe ureche, acum 4 zile am fost la strand, si astazi urechea imi e super umflata si rosie, si ma doare foarte tare. Stiti cumva de la ce si ce as putea sa fac? Mama mi-a spus sa mi-l dau jos dar eu nu vreau, vreau ceva sa fac sa treaca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

Nu sunt sigură că am înțeles bine, tu ți-ai făcut găurile acasa? Nu trebuie sub nici o formă să îți faci singură găuri în urechi, și nu este deloc normal să ai dureri insuportabile de la un cercel nou. Se infectează așa de la apa din bazin, încearcă să dai cu spirt spray, dacă nu se îmbunătățește deloc în câteva ore cel mai bine faci dacă îl scoți. Pentru acum, dă cu cât mai mult spirt și poate își revine.

| Xalion a răspuns:

Si eu am gauri in urechi si au durut, inca dor uneori ( le am de juma de an) deci nu te ingrijora, procesul de vindecare difera de la persoana la persoana. Insa, cu privire la faptul ca e umflata si rosie, ma gandesc sa nu fi prins cumva vreo infectie din apa ca nah, totusi, toata lumea merge acolo, trebuia sa o protejezi putin. Gandeste-te ca cea din cartilaj se vindeca mult mai greu decat cea din lob, vorbim de o gaura facuta intr-un oscior moale. Oricum, aplica betadina, spirt ce crezi ca poate dezinfecta putin zona, chiar daca doare rau. Apoi pune un antiimflamator, ceva ce sa calmeze zona. Daca scoti cercelul sau pierce-ul...nu o sa il mai bagi inapoi de durere asa ca nu il scoate. Ai grija de tine!