| eueueu123 a întrebat:

Hey! scuzati categoria, dar poate cineva totusi stie... deci am aproape tot timpul mainile reci, adica palma si degetele! eu am mare nevoie sa fie calde pentru ca studiez vioara de cativa ani, si asta mi'ar putea afecta studiul la vioara, avand mainile reci... straight face nu stiu ce sa fac! cum sa fac sa le am calde! eventual, le mai am reci si transpirate! si pentru vioara nu e indicat asa ceva! stie cineva medicamente, sau o metoda care stiti sigur ca functioneaza? am mare nevoie de ajutorul vostru! si daca stau toata ziua in casa, unde ii cald, tot sunt reci mainile, e din cauza circulatiei proaste a sangelui, sigur. daca stie cine ce pot lua pentru problema mea happy FUNDA! celorlalti oricum dau vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Daca e o problema ce dureaza de ceva timp si nu doar ceva ocazional, sugerez sa iti faci niste analize. Mainile/picioarele(talpile) rece pot fi semne ale unei circulatii proaste a sangelui.

| Victorita15 a răspuns:

Daca miinile iti sunt reci, freaca-le deseori. Freaca-le ceva timp, iti spun deodata ca nu se vor incalzi imediat asa ca ai nevoie de un pic de timp (5-10 minute). Freaca-le intensiv si se vor incalzi. Astfel te vei incalzi, dar temporar. Dar, mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai despre asta si sa vezi ce iti spun, sau sa te duci la un medic. Asa au fost sfaturile mele! Mult succes si sa stii ca e rezolvabil. Nu e bine sa lasi pe mult timp problema!happy

| deliamaria13 a răspuns:

Incearca o crema cu chilli sau cu venin de albina.iti va pune sangele in miscare, si astfel vei avea mini calde

| adyady54 a răspuns:

Eu am aceiasi problema si cant la vioara.

| Onisie_Katalin_1958 a răspuns:

Daca n-ai rezolvat intre timp: s-ar putea sa ai lipsa de Ca, Mg. De asemenea se spune ca sunt bune baile scotiene...la mana, stii, cateva cicluri de rece-cald. Nu stiu daca faci ceva sport, dar ar fi bine sa faci macar niste exercitii, pentru ca si sportul imbunatateste circulatia. Iti doresc mult succes. Si fiul meu a facut 12 ani de vioara.