| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani. de cateva luni sunt galben la fata obosesc repede. am facut analiza la treaba mare ieri si mi-a gasit giardia oare de la giardia sunt asa? dau funda urgent plz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Giardia se manifesta prin:

crampele abdominale
balonarea
diareea acuta (insotita de varsaturi, poate duce la deshidratarea persoanei infectate)
scaune moi, mici si dese, apoase, care plutesc la suprafata toaletei (pentru ca giardia nu permite corpului sa absoarba grasimile, deci diareea contine grasimi neasorbite)
greata
lipsa apetitului
varsaturile
scaderea in greutate, pana la 10% din greutate

Daca ai aceste simptome, ai si acesti paraziti intestinali si iti recomand sa mergi la medicul de familie sa iti recomande un tratament sau o trimitere.

Succes

| Mario76 a răspuns:

Da, giardia poate da si culoarea galbena a pielii pentru ca duce la cresterea transaminazelor. Dar, recomandarea este sa faci si analize sangvine, mai ales TGO si TGP pentru a vedea daca nu exista vreo hepatita, apoi si markeri hepatici. Daca atunci cand urinezi, culoarea urinei este inchisa, exista clar suspiciunea de hepatita. Trebuie vazut daca este stadiul acut sau cronic... Judecand dupa spusele tale ( de cateva luni ) se exclude ca tenul galben sa fie de la giardia. Nu sta, mergi la medic.