| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si acum doua săptămâni m-a apucat o febra(intre 37 si 40)La inceput am crezut ca este o simpla răceala, dar febra imi scădea pe moment, iar in 3-4 ore imi creștea l-a loc(pe lângă astea si tușeam)Luni am fost la spital si mi-au spus ca am pneumonie si mi-au prescris antitermice si un antibiotic (doar 5 zile)De a doua zi respir greu, febra la fel (imi scade pe moment). Credeti ca ar trebui sa ma duc din nou la spital (ținând cont ca am terminat antibioticul) si daca m-as duce ce tratament mi-ar face (am citit pe net ca ar putea sa imi facă niste Injecții, este adevarat?)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu iti fie frica de injectii. Nu de alta, dar pneumonia poate sa te omoare. Injectiile pe care ti le vor face pentru pneumonie, nu. P.S. Diagnosticul de pneumonie 100% se pune doar dupa o raza. Daca nu ai facut raza, atunci e posibil sa ai pneumonie din parti si sa fie alta problema.

| DaianaDiana79 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am facut radiografie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DaianaDiana79):

Nasol atunci. Mai du-te la doctor ca nu e de gluma cu pneumonia. Probabil o sa faci injectabil.