| Maria_Sorina_1999 a întrebat:

Hey TPU!
Am cateva probleme cam mari
Am varsat de vant si am o bubita fix unde începe buza superioara. Adica jumatate pe buza jumatate pe piele. Varicela o am de 3 zile.
Buza mi-e putin umflata in centru. Bubita e acoperită de crusta.
O sa mi se dezumfle buza, nu?
Sper sa nu fie infectata

Mai am o bubita mai jos de ochi, care sigur e infectata. A crapat si a iesit un lichid galben care e tare la fel ca o crusta si in jurul bubitei e destul de rosie pielea si putin umflata. Bănuiesc ca o sa lase cicatrice. E ceva ce pot face sa tratez asta? Dar sa vindec cat de cat cicatricea?
Si daca exista unguente naturale sau ceva, cand le pot aplica?
Mentionez ca am 15 ani, iar la doctorita mai am programare doar miercuri.

Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Antibiotic. cateva zile

| Maria_Sorina_1999 explică (pentru Crackman):

Ce fel de antibiotic?

| Crackman a răspuns (pentru Maria_Sorina_1999):

Acuma nu stiu agumentinul este cel mai tare... dar mai bine sa intrebi la doctor / farmacie.