| mirunykfrumusik a întrebat:

azi mi-a venit menstruatia si maine am nunta.Intrebarile sunt:
1.Cum sa fac sa nu ma patez?
2.Ce pastila sa iau pentru dureri de burta?(am 12 ani)
3.Am voie sa intru in biserica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adixuuu a răspuns:

1) poarta absorbant de noapte
2) pastile:nurofen, algocalmin, no-spa, advil
3)gandeste-te maicutele sunt si ele femei nu? deci au mentruatie, stau in biserica, plus ca esti copil nu vad o chesti grava daca intri in biserica, dar daca chiar vrei poti sta afara

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Foloseşti absorbante de noapte ( din-acelea cu 6-7 picuri pe ambalaj ) : sunt mai GROASE şi, eventual, le schimbi mai des ( dacă e nevoie şi menstra este abundentă ) - vezi linkul :
http://images2.mysupermarket.co.uk/Products_1000/72/040372.jpg?v=2

2. Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

3. Poţi intra în biserică, nu-i o problemă.
Oricum, NU-i indicat să faci "propagandă" şi să spui altora că eşti "pe ciclu" - atunci babele vor avea de "comentat"...

Toate cele bune.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Foloseste absorbante de noapte.Acestea sunt mai lungi. ( si il schimbi la maxim 2 ore)
Iei un nurofen express.
Si de intrat in biserica, nu stiu.
Mai bine stai in fata bisericii si astepti D:

| simanapeace a răspuns:

1,2 cum au spus si ceilalti si 3 eu cred ca da