| anonim_4396 a întrebat:

cred ca am o problema. Nu prea pot sa gandesc unele lucruri, deci pur si simplu sunt prost. si ma gandeam daca am un retard mintal,dislexie, sau ceva de genul. De exemplu,cand vad mai multe culori ( un steag al unei tari ) nu prea pot sa spun culorile, adica eu vad rosu alb acolo, si prima data spun alb rosu dupa imi vine sa spun alb violet etc, si cand vreau sa imi imaginez in minte steagul romaniei, mi-l imaginez cu culorile aleatoriu ( albastru, rosu, galben, ceva de genu' ) si cand spun rosu eu vreau sa spun albastru sau ceva de genul. si atunci cand intr-un film apare camera unui hotel cu multe lucruri prin ea, nu prea imi dau seama ce sunt alea,(poate o fi si de la ochi? )si stau si ma gandesc. sau atunci cand vorbesc la telefon, uneori nu prea sunt capabil sa pronunt unele cuvinte,ma incurc, sau nu imi vine sa deschid gura pur si simplu. De ce? :/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| TPULion a răspuns:

Incearca sa te relaxezi, timiditatea este cel mai mare "intrus" in problema ta. Relaxeaza-te, gaseste-ti o saptamana in care sa te bazezi pe mult somn.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil esti timid si ai retineri. Plus lipsa de atentie si memorie scurta. Sau esti ametit de fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca erai dislexic, imposibil sa nu fi observat un profesor de-al tau pana acum. In plus, dislexicii au mai mult probleme cu citirea si calculele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea stiu sa fac deloc calcule rolling on the floor) dar la matematica mi-a iesit media 7

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu inseamna ca esti dislexic. laughing