| Cristina22117 a întrebat:

Hey, TPU. De mult timp ma tot confrunt cu niste simptome si nu reusesc sa aflu ce am si cum sa ma vindec. Am fost si la doctori, am facut analize si alte investigatii si tot nu am aflat ce am. Simptomele sunt: greata dupa mese (depinde ce mananc), arsuri undeva inspre gat, uneori dureri de stomac (de obicei doar cand ma apas acolo, doar de cateva ori mi s-a intamplat sa ma doara foarte tare si sa nu-mi treaca pana nu mananc ceva, chiar daca nu simteam ca mi-e foame), dimineata cand ma trezesc sau chiar si in timpul zilei, daca stau mai multe ore fara sa mananc mi se face in gura multa saliva care incepe sa aiba un gust cam ciudat si are o culoare galbuie, uneori ma mai si balonez si dimineata mi se intampla uneori sa ragai. Toata chestia asta mi s-a intamplat mai demult dupa o raceala. Ori o fi vreo bacterie, ceva, ori de la Nurofen. Luasem sirop pentru greutatea mea, cam o lingurita si am luat la intervalul scris pe cutie. De obicei luam 3 zile, de data asta am luat 4 zile. Ma gandesc ca o fi de la el, dar nu stiu sigur... Daca mai are cineva simptomele astea sau stie ce ar putea fi, va rog sa-mi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Probabil ca doctora ta are dreptate. Exact asa ma simteam si eu la varsta ta si tin minte ca atunci cand am ajuns la liceu mi-a trecut si ma simteam foarte bine. Asta pentru ca nu mai eram stresata si nu imi mai era frica. Acum la 20 si ceva de ani mi-au reaparut aceste simptome plus altele. Nu e ceva de speriat, foarte multe persoane au anxietate si fiecare corp se manifesta, unii pot fi deranjati de palpitatii, altii de greata, altii de ameteli etc. Incearca sa te calmezi si sa nu mai dai atata importanta acestor simptome. Iti recomand 2 cani pe zi de ceai de sunatoare. Sau ceai de tei. Daca nu te ajuta, incearca ceai de musetel, asta e bun pentru stomac.

| Cristina22117 explică (pentru Bondarel99):

Ok, multumesc mult. Anul asta nu prea am mai fost stresata cu scoala, in ultima perioada mai ales acum cu zilele libere si ca se aproape vacanta chiar nu am mai fost stresata, dar tot am simptomele uneori. O sa imi fac ceai de musetel ca imi recomandase si tatal meu, am baut odata, dar bausem putin, in weekend o sa imi fac sa beau mai mult.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Cristina22117):

Bea 2-3 căni pe zi măcar o săptămâna si vezi cum te simți. Dacă nu te ajuta nici ceaiul, zic sa încerci 1-2 luni dieta celiacă, multe persoane care au intoleranta la gluten deși nu au boala celiacă pot avea aceste simptome. Așa ca elimina glutenul, fa un experiment, vezi dacă asta e cauza, nu ai nimic de pierdut.

| Cristina22117 explică (pentru Bondarel99):

Ok, multumesc mult. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai si cîte kg? Poate fi un simptom de gastrită, ulcer colon iritabil numai un medic gastroenterolog te poate ajuta si pune un diagnostic corect, sfatul meu este sa mergi la medicul tau de familie si sa i ceri trimiteri la gastroenterologie si la analize de sînge, doar asa vei afla ce ai nu de pe TPU. Sanatate si mergi luni la medic si cauta sa vezi ce se întîmplă.

| Cristina22117 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 13 ani si aproape 30 de kg, dar sunt si foarte mica de inaltime. Oricum, mica eram si inainte, ca si parintii mei sunt destul de mici de inaltime. Am fost la doctorita de familie si i-a zis mamei mele sa nu ma duc la gastroenterolog ca sa ma sperie cu endoscopii si chestii de genul si in schimb mi-a dat trimitere la psiholog... Recunosc, ca in perioada de cand am simptomele astea eram si stresata cu scoala si cu chestii de genul, dar acum nu mai sunt. Analize de sange mi-am facut cele de baza si mi-am facut si la scaun pentru niste bacterii si viermisori, dar nu mi-a iesit nimic. Daca tot nu am rezolvat cu medicii normali ma gandeam sa incerc o alternativa si sa merg la homeopat, dar nu cred ca e cea mai buna alegere. O sa mai incerc cu ceaiuri si alte plante pentru stomac si daca tot nu imi fac mai bine o sa mai merg si la alti doctori sa vad parerea lor. Am baut si de pelin, amar, ca zicea mama mea ca e foarte bun de stomac, dar m-am simtit putin mai bine doar pe moment. Am observat ca imi fac bine alimentele mai acide. Cum ar fi merele, citricele. Cand ma durea odata stomacul nu imi trecuse cu mancare, dar imi trecuse dupa ce am mancat un mar, ma gandesc ca poate am prea putina aciditate in stomac.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Cristina22117):

Încearca sa i ei si dicarbocalm ca acela reduce aciditatea din stomac, scaun ai? Ai zis ca ai stări de greață după mese, depinde ce maninc ai zis, trebuie sa identifici clar alimentul după care ai aceste stari de greață, de la ce anume, ca si doctorul asta o sa te intrebe, arsurile acelea inspre gît cand sunt? Inainte sau după ce maninci? Si care este alimentul care i ti provoaca arsuri, ia după mese ia un triferment si un colebil posibil sa ai probleme cu fierea, sau cu ficatul, incearca sa maninci multe fructe, portocale grapefruit sunt bune la ficat fructele mai acrișoare lămîi.

| Cristina22117 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La ficat imi facusem analiza si de sange si nici nu a iesit ceva in ecografie. Si nici la fiere nu imi iesise nimic in ecografie. Stari de greata de obicei am de la carne, produse lactate si unele dulciuri. Am momente cand pot sa mananc niste supa de pui, slaba fara grasime, cu piept dezosat si pot si alte alimente, dar am momente cand nu pot manca mai nimic si imi fac niste paine prajita care imi face mai bine sau mananc fructe acrisoare. Arsuri am de obicei pe stomacul gol inainte sa mananc. Dar unori am si dupa. De exemplu ciorba de legume pot sa o mananc, nu imi face greata, dar imi da putin arsuri.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ai simptomele unei gastrite hiper acida trebuie sa iei pansament gastric si pastile pentru aciditate gastrica, primul dimineata inainte de masa iar gaviscon mentol 4/ zi dupa masa.