| Adry05 a întrebat:

In ultimul timp sunt foarte obosita oricat as dormi. De obicei dorm cam 8-9 ore pe noapte, si ma trezesc singura, adica fara a ma trezi vreo alarma sau factor extern si totusi peste cateva ore ma simt extrem de obosita, ametita cumva si o stare accentuata de somnolenta. Cam sunt asa de vreo 3-4-5 zile. Am inceput sa iau niste suplimente naturiste de spirulina si catina pentru aceasta cauza. O sa fac si niste analize curand, dar pana atunci aveti idee care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrGoogle a răspuns:

Pot fi mai multi factori de aia te-am intrebat, daca esti mai slaba poti avea paraziti intestinali sau altele. Pana faci niste analize iti recomand sa dormi 6-8 ore intre intervalul 22-23 si 7-8, pentru ca dormi 9 ore daca te pui la somn la 1 e clar ca o sa fii obosita.
Spirulina cu catina e foarte buna, poti sa mai adaugi un pahar de apa calduta cu lamaie dimineata la trezire pentru mai multa energie ai putea sa iei si un complex de vitamine dar nu stiu cati ani ai.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Renunta la alimentele bogate in zahar si manca mai multe proteine si legume, fructe, lacatate si va fi ok

| Drimmero a răspuns:

Vezi sa nu fie ficatul de vina, de obicei el da somnolente d-astea apatice,, ori proasta alimentatie, ori caldura, destui factori sunt aici/

| minrest a răspuns:

Adesea oboseala nejustificata e provocata de un ficat prea solicitat. Poti lua un supliment cu silimarina. Recomand Silivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inregistreaza-te (audio/video) in timp ce dormi si uita-te la inregistrare sa vezi daca e ceva neobisnuit.

| DrGoogle a răspuns:

Ai putea sa ne spui cate ceva despre tine, varsta, kg, inaltime, alimentatie?

| Adry05 explică (pentru DrGoogle):

Referitor la alimentatie nu am facut nicio schimbare brusca, mananc ca si pana acum(cantitativ), ba chiar am mancat ceva mai multe legume in ultimul timp. laughing
Inaltime: 1, 63-1, 64 si 49 kilograme. Asa am fost si pana acum, nu am slabit, nu m-am ingrasat nu nimic.

| Adry05 explică (pentru DrGoogle):

Mi-e extrem de greu sa ma pun la culcare inainte de 1. laughing Sunt putin pasare de noapte ca sa zic asa, prefer sa stau noaptea mai degraba si mereu ma iau cu altceva si inainte de 1 nu ma pun sa dorm.
As vrea sa iau si niste vitamine, dar chiar nu am stiut ce sa cumpar. Poate o sa-mi fie mai clar dupa analize cand vad ce-mi lipseste din organism.

| DrGoogle a răspuns (pentru Adry05):

Inseamna ca e bine ce ziclaughing

| DrGoogle a răspuns (pentru Adry05):

Pentru energie poti sa iti iei un complex B sau un complex de multivitamine. happy

| Adry05 explică (pentru DrGoogle):

Si mai am o intrebare daca ai idee. laughing Cand iau acele vitamine ma simt de parca mi-ar ramane in gat desi le iau cu apa si beau apa si dupa ele, vreo 10 minute minim imi ramane senzatia ca mi-a ramas in gat. E doar o senzatie? Ca as putea face?

| Drimmero a răspuns (pentru Adry05):

Ori e ceva rosu in gat, ori ceva de la stomac, de la arsuri e posibil sa ai simptomele astea.

| DrGoogle a răspuns (pentru Adry05):

Pai rupele in bucatele mai mici, nu esti obisnuita sa inghiti, eu inghit cu pumnul si nu am nimic laughing

| DrGoogle a răspuns (pentru Adry05):

Pot fi mai multi factori de aia te-am intrebat, daca esti mai slaba poti avea paraziti intestinali sau altele. Pana faci niste analize iti recomand sa dormi 6-8 ore intre intervalul 22-23 si 7-8, pentru ca dormi 9 ore daca te pui la somn la 1 e clar ca o sa fii obosita.
Spirulina cu catina e foarte buna, poti sa mai adaugi un pahar de apa calduta cu lamaie dimineata la trezire pentru mai multa energie ai putea sa iei si un complex de vitamine dar nu stiu cati ani ai.

| Fumiko a răspuns:

Nu ti-ai dat peste cap somnul, adica pana acum te culcai pe la 9 10 iar acum pe la 1 2 noaptea? Sau poate dormi prea mult, iar la un moment dat in loc sa te incarci te descarci?

| Adry05 explică (pentru Fumiko):

Ma culc cam in general pe la 1 noapptea si ma trezesc la 9-10. Am avut si perioade cand m-am trezit ceva mai devreme, dar in ultimul timp cam in jurul acestor ore. Iar cu somnul, maxim s-a intamplat de 2-3 ori sa ma culc pe la 2-3 si sa ma trezesc 10-11.

| Fumiko a răspuns (pentru Adry05):

Pai poate sti poate nu sti dar cel mai bun somn este intre 10 si 12, si atunci e cel mai important sa dormi, incearca sa te culci pentru o perioada mai devreme si sa vezi rezultatele. Daca nu, te poti duce la un doctor sa te ajute el.

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Si eu cand eram mare consumator de zahar eram non stop obosit, renunta la dulciuri, chipsuri, fast food nu sunt sanatoase manca nuci, carne de peste

| GeorgeBerbec a răspuns:

Asa sunt si eu. Nu stiu ce sa iti zic. Dar citeam zilele trecute un articol si asta ar fi unul dintre primele simptome la hiv...

| Takishima a răspuns:

Daca nu e de mult de cand te simti obosita, atunci poate fi de la caldura.

| STFU01 a răspuns:

Câți ani ai?

| lamadame a răspuns:

Cati ani ai? ar putea fi cauza unei indragosteli sau pur si simplu plictiseala? incearca sa-ti gasesti ceva ocupatie, sa nu te mai gandesti la oboseala.
PS: intra pe www.laamadame.blogspot.com, poate iti dai cu parerea si poti sa-ti spui povestea de viata, nimeni nu judeca acolo :D Multumesc anticipat!