| maria344556 a întrebat:

ieri am avut niste dureri ingrozitoare de operatie(apendicita facuta acum aproape 8 luni ) insuportabile, m-au tinut cam 1 ora si dupa care mi treceau si imi reapareau, durerea se lasa pe picior..si astazi o resimt... durerea a aparut cam acum aproximativ 2 luni. durandu-ma zilnic.Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa 8 luni n-ar trebui sa ai dureri insuportabile, doar rar, ocazionale, daca faci efort mare.
Durere poate provoca un obiect uitat inauntru (ata ne-absorbita, pansament, penseta, foarfeca etc) sau vindecarea incorecta.

Oricare ar fi cauza, se va putea afla doar prin invetigatii la spital (radiografiere, ecografiere).

| Xana12345 a răspuns:

Salut! Acum câteva săptămâni, am fost și eu operată de apendicită. Doctorul mi- a spus că se pot resimți oricând timp de un an. Probabil te-ai forțat mai mult decât trebuie. ai alergat? Ai tras ceva greu?
Dacă nu, nu cred că ai de ce să-ți faci griji, rana ta e aproape vindecată, însă e firesc să te mai doară.
Totuși, cred ca ar fi bine să faci o vizită la medicul de familie sau să suni la spitalul la care te-ai operat. Ține-mă la curent, te rog! Sper că te-am putut ajuta într-un fel. Cu bine!

| Abcf a răspuns (pentru Xana12345):

Si eu m-am operat acum 3 ani, regimul de dupa operate trebuie tinut cu strictete, iar dupa terminarea regimului trebuie sa ai grija la ce alimente consumi, in special la sucurile acidulate pentru ca o operatie daca s-a prins la exterior, nu inseamna ca e ok si la interior