| Nuvreusadaunume a întrebat:

Sunt fata am 12 ani și eram la bunica mea când a început sa ma piste gâtul apoi am simțit o durere de nu puteam inghiti. Luni am făcut febra după-masa 38 și seara 38, 7 noaptea aia am transpirat de numa! Dimineața(marți) aveam 36, 2 dar după-masa am făcut Iara 38, 3 și miercuri a venit mama după mine și m-a dus la doctor ăla n-o făcut mai nimic S-o uitat in gâtul meu și ma ascultat la plămâni după a zis ca am roșu in gât și mi-a scris ceva antibiotice și nurofen tot felul. Am venit acasă și mama mi-a dat toate aceste apoi mi-a trecut dar am tot făcut superfrebilitati ex: 37, 2, 37, 6 și tot așa. Înca ma doare gâtul și gând înghit nu mai pot o țin așa de 5 zile și asta e a 3 zi de antibiotice și nu mi-a trecut! Acuma am febra din nou noaptea nu dorm și ma trezesc la 4 + de asta am slăbit 5 kg in 5 zile! Ce e cu mine o sa îmi treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Medicul a facut de fapt ce trebuia sa faca: te-a consultat si ti-a dat medicatia necesara.
Acum tu trebuie sa fii ascultatoare si sa respectii indicatiile medicului, stand in casa si luand tratamentul cu antibiotic.
La 37.2 -37.6 nu sunt "superfrebilitati", nici nu stiu ce terme este asta de fapt si de ce l-ai folosit, pentru ca doar putin peste 37 nu este nimic serios!
Din pacate, raceala asta cu tot cu puroiul din gat nu vor trece mai devreme de 7-10 zile, asa ca, stai cuminte in casa, manaca ce gateste bunica, ia-ti medicamentele si odihneste-te!
Medicul a facut to ce trebuie, acum este randul tau s afaci ce trebuie ca sa te insanatosesti.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai stat enorm de mult fara tratament si boala s-a agravat. Trebuia sa te vada un medic dupa 12 ore de febra, nu dupa doua zile. O sa iti treaca, dar trebuie sa iei corect tot tratamentul. O sa ramai slabita vreo luna, trebuie sa ai grija sa mananci bine, sa te protejezi de frig, umezeala, sa dormi mult