| Ionut124 a întrebat:

Hey TPU!
Vreau si eu o cură de slăbire ușoară pentru copii. Nepotul meu vrea să slăbească, are 60 kg în clasă a șasea. Să nu fie nici exagerată, el a fost în spital din cauza unei crize (nu de epilepsie, ci din cauza ca dormea patru ore pe noapte la 1 până la 5 dimineața și toată ziua pe laptop si la tv și a cedat. Așa a zis doctorul). Părinților lui le e frică să îi dea o cură drastică, nu știți una mai blândă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RedHairCarrot a răspuns:

Cel mai bine pentru sanatatea lui ar fi sa consulte un nutritionist pentru a ii realiza o dieta specifica varstei si greutatii lui. Trebuie sa ii convingeti pe parinti ca orice dieta de pe internet ii poate face mai mult rau decat bine. In plus, dieta nu are efect daca nu este combinata cu efortul fizic.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate are acum, pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbească.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, la vârsta lui, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil zilnic )!

| Oana92 a răspuns:

Nu exista cura de slabire pentru copii. Un copil nu are voie sa tina dieta, cu atat mai mult unul care deja are probleme de sanatate. Un copil trebuie sa manance sanatos, din toate (cu exceptia lucrurilor interzise de medic din motive medicale) si sa faca miscare. Cel mult poate tine un regim la recomandarea medicului si doar sub supravegherea lui. Iar la varsta lui nu are de ce sa stea noaptea treaz!

Nu ar strica sa il duceti si la un psiholog. Si sa mearga si parintii, ca au lasat lucrurile sa ajunga aici! Si nu ma refer la problemele de greutate ci la cele de comportament si stil de viata...

| Iunix a răspuns:

Ca să slăbești nu e de ajuns să ți o dietă, trebuie să îți schimbi modul de viață. Degeaba ți o dietă, slăbești 10 Kg și după revii la vechile obiceiuri și te îngrași la loc mult mai repede. Cel mai bine ar fi să mănânce de toate, dar cu măsură și să facă mișcare. Adică să lase laptop-ul și televizoru și în loc de asta să joace fotbal, sau orice alte jocuri ce implică mișcare, să se plimbe cu biciclete, să se joace cu copii etc.

| beatricepopescu a răspuns:

Dieta "balerina" functioneaza foarte bine!

| PANDAPOTATO a răspuns:

Buna, ar trebui sa nu mai mănânce după ora 18 și sa consume pâine integrala în loc de cea alba.
Sper ca te-am ajutat.