| anonim_4396 a întrebat:

Imi e cam rusine sa spun dar, va rog ajutati-ma, sunt o fata de 14 ani si am luat paduchi, nu stiu de unde... vreau sa spun ca acum 2 zile am aflat, si am multi lindeni... vreau sa scap cumva de ei cat mai repede.
Va rog frumos ajutati-macrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Pediculoza trebuie imediat tratata si pentru aceasta este necesar sa ceri de la farmacie un preparat care sa conduca la lichidarea paduchilor si la omorarea propriu zisa a lindinelor. Dupa ce te-ai spalat pe cap si ai facut tratamentul, este necesar ca mama sau cineva din familia ta, sa-ti scoata lindinele (ouale de paduchi) de pe fiecare fir de par in parte, pentru ca acestea nu cad in urma tratamentului ci, doar mor, ramanand in continuare prinse de firul de par. Gazul lampant s-a folosit ca solutie in trecut, insa acum el este prea prelucrat si contine si o serie de alti compusi chimici care ar putea sa-ti irite pielea capului, lucru ce nu este de dorit.
Din pacate nu este greu sa te umpli de paduchi, intrucat atat in mijloacele de transport cat si la scoala ne mai intalnim cu persoane care sunt "certate " cu apa, asa ca murdaria prolifereaza paduchii, iar acestia trag la persoanele curate. Se pare ca este o ironie insa asa se intampla. Mentine igiena capului si foloseste la cateva spalari produsul antipediculoza si sigur ca vei scapa de aceasta problema.Succes si multa sanatate.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la farmacie si cere un sampon special pentru asta. Nu ai de ce sa-ti fie rusine, se intampla, mai ales la scoala. Stai linistita, se spune ca daca ai paduchi inseamna ca o sa ai bani in viata.

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca Pedex, balsam impotriva paduchilor, asigura vindecarea pediculozei printr-o singura aplicare, distruge parazitul, paduchele adult sau ou.Este o substanta activa si o crema speciala pentru tratarea paduchilor.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Du-te repede la farmacie si cauta acolo sampon impotriva paduchilowinking sau spala-te cu gaz.Este foarte bun pentru asa cevahappy Mult succes!winking

| JustMeFlory a răspuns:

Petrolul lampant face minuni, sau du'te la faramcie si cumparati de acolo ca au tot felul de sampoane, solutii etc.sa nu iti fie rusine ca toata lumea a avut la un momentdat!

| yoanna73 a răspuns:

SPALA-TE CU GAZ.CRED CA SE GASESTE LA BENZINARIE.NU STIU SIGUR

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga yulyanna,
eu iti voi spune un tratament vechi de-al bunicii mele:daca ai un pieptene des, adica coltii lui sa fie desi, pieptene cu el de trei ori pe zi zilnic timp de 2 saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De 2 ani ii ai si de abia acum ai aflat cred ca esthi alba in cap de lindeni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai du-te la farmacie si iawinkingsampon antiparazitar si scrie instructiunile akoolowinkingo sa mearga si ouale se vor indeparta cu un piptan des sau daca nu ai unul trebuie sa ti le curetze maicata sau sora ta sau fratele tau ce ai tuthinking asta e sfatu meuhappydwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga yulyanna, este la farmacie un balsam pedex sau daca nu merge cu gaz este cel mai bine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la farmacia vetelinara si ia neustomosa il dizolvi intr-ul litru de apa si mor toti ...succes

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy

| yulyanna a răspuns:

Acum sunt OK ^^
multumesc tuturor pentru ajutor >big grin