| Dasa a întrebat:

Offf doamne am si eu parazitzi(paduchi) sh o multzime de lindeni. ce sa fac am luat o solutie de la farmacie dar nu ajuta nimic(imi este foarte rusine de prieteni chiar sh de rude)nu mai stiu ce sa fac, vreau sa scap de ei.si plus la asta vreau sa plec la tabara dar cum sa plec daca am parazitzi(paduchi)sh mai e o problema n-am mamik sh nare cine sa ma ajute.(ajutati-ma cu ceva va rog super mult.

4 răspunsuri:
| Ralukutza_5288 a răspuns:

Petrolul lampant-cauta la Praktiker! Soluţia cea mai buna este cea tradiţională. Te dai cu petrol (gaz lampant). Folseşti un tifon pentru a-ţi întinde pe păr substanţa asta, cu mare grijă să-ţi ajunga cât mai puţin pe piele, daca se poate chiar nimic, dar mai ales îţi fereşti ochii. Dupa ce ţi-ai aplicat substanţa într-un strat cât de cât uniform peste tot părul îţi pui o căciula sau îţi legi un batic şi stai aşa 15 minute, maxim 20. Dacă rămâi mai mult timp cu petrolul pe cap ţi se irită pielea, aşa că nu-i indicat şi oricum păduchii şi lindinele mor înainte. După aceea te speli cu apa caldă şi şampon de cel puţin doua ori pentru a elimina total mirosul. În mod normal o singura astfel de şedinţă te scapă de necazuri!

| elenaborosoiu a răspuns:

Spalate pe cap cu gaz

| ellizza a răspuns:

Incearca sa iti cumperi de la farmacie o alta solutie si un sampon pentru asa ceva.
Mult succes!

| Lavynyku a răspuns:

Dasa, daca produsele farmceutice nu te-au ajutat, fara nici un pic de rusie si jena du-te la medicul de familie si el cu siguranta iti va recomanda leacul potrivit. Insanatosire grabnica!