| mgtow a întrebat:

In cat timp ma imbolnavesc daca mananc cartofi prajiti in fiecare seara? Dar daca ii las sa se prajeasca putin si ii mananc cruzi (nici prea prajiti dar nici cruzi in totalitate)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, uleiul de masline, si mai ales cel de palmier (nu se arde, nu fumega, nu trebuie schimbat si doar completat) sunt foarte bune.

19 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

Nu te imbolnavesti, doar iei in greutate si la un momentdat cand o sa ai vre 150-170 kg o sa iti crape inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu vrei sa te imbolnavesti sau sa previi asta? ca nu am inteles

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

As vrea sa stiu daca e o solutie mai buna ca nu am aragaz si folosesc doar o plita electrica, daca e alt mod de a face cartofi in afara de piure sau prajiti la tigaie mi-ar veni bine sa-mi zici.

| TheOneGirl a răspuns (pentru mgtow):

Si cartfoi nature nu ai incercat? ii tai cubulete si ii fierbi, scurgi apa si adaugi putin ulei peste ei, sare, delicat si chiar usturoi verde si gata.(dar cand adaugi toate astea ei trebuie sa fie inca pe foc)

| HighParadox a răspuns (pentru mgtow):

Pai uite cateva retete :
http://www.reteteculinare.ro/......liti-3159/

http://www.e-retete.ro/cartofi

sper sa gasesti ceva.

| mgtow explică (pentru TheOneGirl):

Am gasit o modalitate, daca pui 2 linguri de ulei de masline si pui capacu cand se fac devin rumeniti cu putine calorii asa fiind mai sanatosi.

| HighParadox a răspuns (pentru HighParadox):

P.S. : iti recomand sa mai mananci si altceva ca e foarte periculos sa mananci un singur fel de mancare atata timp; organismul are nevoie de toate cate putin, nu in exces..Bafta!

| TheOneGirl a răspuns (pentru mgtow):

Mie nu-mi place uleiul de masline prajit.dar mai poti incerca si alte feluri de preparare a cartofilor..inspira-te de aici:www.gustos.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mananci in fiecare seara e clar ca la un moment dat stomacul tau va reactiona - faci gastrita sau chiar inceput de ulcer gastric.
Nu e bine sa mananci prajit asa mult. Cartofii se pot gati in mai multe feluri, mai sanatoase decat prajiti.

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Stii o solutie de preparare la tigaie a cartofilor in afara sa fie prajiti? Cineva mi-a zis sa-i bag in apa inainte cateva minute si eu nu-i prajesc bine, doar putin pentru ca saunt aproape cruzi laughing amidonu ala e daunator - cancerigen in timp?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Nu amidonul e daunator - de fapt, aia e "proteina" din cartofi, toata "vitamina" lor. Cancerigen e uleiul incins care se arde, se degradeaza si elibereaza o substanta toxica.
Mai poti face cartofi la cuptor, piure, salata orientala, etc.

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Am gasit un topic in care un medic zice sa adaugi 2 ulei de masline si un capac pe tigaie apoi ies mai sanatosi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Da, uleiul de masline, si mai ales cel de palmier (nu se arde, nu fumega, nu trebuie schimbat si doar completat) sunt foarte bune.

| DDoctorita a răspuns:

Deci, orice prajeala da in Cancer! happy Totalmente testat in Medicina!

Cazul tau, e absolut imposibil sa prezici in cat timp te po'ti inbolnavii daca mannaci in fiecare seara prajeala (cartofi prajiti). Intelegi? Nu suntem clarvazatori nici noi, nici medicii!
Daca iti plac asa mult cartofii, incerca sa mananci cartofi facuti la abur, adica fierti! Nu dauneaza + nu ingrasa! =)

| TheOneGirl a răspuns:

Mai cartofii nu au nicio vina..problema este uleiul care se incinge, acela nu e sanatos.iar cartofii, ingrasa.dar eu n-am treaba..mananc cartofi prajiti cu capac de 1-2 ori pe saptamana.

| mgtow explică (pentru TheOneGirl):

Cum ii mananci cu capac? Fara ulei doar ii pui si ii lasi acolo?

| TheOneGirl a răspuns (pentru mgtow):

Nu.pun putin ulei intr-o tigaie din aia Tefal si cartofii si apoi pun un capac si ii las sa se prajeasca.la final cartofii sunt moi si folosesc doar putin ulei happy

| DDoctorita a răspuns (pentru TheOneGirl):

Amestecatura dintre ulei incins + amidonul din cartofi, provoaca o ''substanta toxica'' pentru organism. In concluzie, cartofii au vina lor. happy

| RockerulVlad a răspuns:

Mie cartofii imi fac gaze si diaree.

| GhiciCine_7983 a răspuns:

Nu stiu daca de imbolnavesti. dar o sa te ingrasi mult. happy