| Mimiela a întrebat:

In ce consta o dieta sanatoasa dar si placuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Mananca multe proteine-peste, carne, oua, lapte, branza si fasole.De asemenea, ai nevoie de carbohidrati-paine, paste si cereale si o multime de fructe si legume proaspete.Ai grija sa iei micul dejun in fiecare dimineata-iti asigura multa energie.Ti-as recomanda ca sa te pastrezi in forma si sa fii sanatoasa sa alegi si un sport care sa-ti placa, ca sa te si distrezi.E un mod foarte placut sa-ti faci noi cunostinte.

| onasis1961 a răspuns:

Include multe fructe si legume proaspete-n dieta si este perfect.

| greyhound a răspuns:

E site-ul ala oneden unde gasesti lista cu majoritataea alimentelor si valorile lor nutritionale. Iti alegi de acolo ce iti place si ce e bun dpdv nutritional

| IloveME a răspuns:

Fructe,legume carne de pui si peste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mancaruri cat mai variate (si sanatoasa, binenteles): Legume si fructe cat mai multe, fainoase, carne si peste care sa nu fie grase, lactate (nu grase), mai putine dulciuri si sucuri acidulate.
Fara prajeli si multa grasime, mai mult mancaruri crude sau fierte, coapte.
Ai o infinitate de variante pentru meniu happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sanatoase* scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca sa adopti o alimentatie echilibrata, bazata in special pe fructe si legume proaspete, produse lactate( iaurt, lapte), branza de vaci si cereale integrale. Nu uita nici de peste. Acesta este foarte sanatos si te ajuta sa te aprovizionezi cu omega 3, seleniu si iod.
Pentru o alimentatie sanatoasa trebuie sa incerci sa reduci grasimile. Ai grija si la alimentele la care grasimile nu sunt atat de evidente (salam, carne sau branza, etc). Inlocuieste pe cat posibil grasimile animale cu uleiurile vegetale. Cel mai bine este sa urmaresti pe etichetele produselor pe care le consumi continutul de grasimi.
Nu incerca insa sa suprimezi deodata grasimile si dulciurile. Mai bine incearca putin cate putin sa reduci din cantitatea zilnica.
Consuma zilnic cat mai multe lichide.
Te pup!

| sneaky11 a răspuns:

Orice in afara de produse animale, prajeli sucuri acidulate si alcool.