| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme, simt mici intepaturi in ochi din cand in cand, in locuri diferite, mai multe in cel stang. Intr-o seara ma durea si coltul ochiului, daca atingeam zona. Sa-mi fac griji? A mai patit cineva asa ceva? Port ochelari. Ma gandeam ca e de la machiaj, dar nu m-am mai machiat de o saptamana

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Monyka_Razvan_1998 a răspuns:

Buna. Parera mea este ca aceste intepaturi se datoreaza de la oboseala si de la stres. o alta posibilitate ar fi cauza unei viroze resipiratori sau a altor tipuri de raceala. Toate acestea insa se manifesta prin spargerea unor vase de sange minuscule la nivelul orbitei ochiului. acestea duc la simptome gen mancarimi sau intepaturi a ochilor chiar vedere incetosata in unele cazuri. Remedi sunt evitarea factorilor care te duc la stres. Oboseala. Dereglare a somnului, Viroze respiratori.

3 răspunsuri:
| theillusoryman a răspuns:

Păi ai grijă, data viitoare închide ochii ca să nu îți mai intre.

| anonim_4396 explică (pentru theillusoryman):

Pai nu imi intra nimic in ochi. Doar ma inteapa din senin din cand in cand.

| theillusoryman a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi asta înseamnă că poate ti-a intrat înainte si acum te deranjează.