| tinatinaro a întrebat:

In vara imi cumparasem niste ceai verde Lipton Fresh Nature Green Tea si mai tin minte ca am baut vreo 3-4 cani pe zi timp de 3 zile si am constatat ca am pierdut in greutate. Intr-adevar, faceam si miscare si transpiram si mancam mai putin.
Acum cateva zile iar am luat ceaiul respectiv si tot cam 3-4 cani beau de vreo 4 zile si iar am constatat ca am slabit vreo 2 kg. Tot in aceleasi conditii, miscare, am transpirat.
E ceva rau la mijloc? Sunt mare amatoare de ceai verde, dar nu beau decat maxim 4 cani pe zi si in rest 1-1, 5l de apa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LtCat a răspuns:

Ăsta e unul dintre efectele benefice ale ceaiului verde, e destul de normal. Bine, efectul ăsta de slăbit a fost influențat și de faptul că ai mâncat mai puțin fiindcă ceaiul ăsta nu e nicidecum minune, ci, în general, ajută la arderea grăsimilor cu vreo 18%. Deci dacă doar bei ceai verde si nu faci mișcare nu o să mai slăbești fiindcă el doar ajută.

9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Felicitari ca bei si niste apa pe langa ceaiul ala, majoritatea se multumesc cu ceaiul si ceaiul verde fiind diuretic ajung sa se deshidrateze.

Singurul lucru rau e faptul ca Liptonul sunt convins ca are si o gramada de zahar in el, si in ritmul asta, cu 4 cani pe zi, e posibil sa dai usor in diabet, incearca sa inlocuiesti liptonul cu un ceai verde facut de tine, si in care sa pui mai putin zahar sau chiar deloc, e mult mai sanatos asa.

| DovleacTurbat a răspuns:

Pierderea in greutate se realizeaza atunci cand tu esti in deficit caloric, nu ca bei nu stiu ce tampenii. A transpira nu inseamna a slăbi. Si eu transpir la greu, stii de ce? Consum multa apa in timpul antrenamentului, dar sunt in surplus caloric si nu slăbesc. Baga apa nu ceai.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ceaiul verde ajuta mult la slabit si are antioxidanti, este foarte bun.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru AlexCristi97):

Ok, fii tu in surplus caloric consuma ceaiul si zi-mi daca mai slabesti happy.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ceaiul verde AJUTA mult la slabit. N-am zis ca slabeste.
Nota 4 la intelegerea textului citit.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru AlexCristi97):

Cu ce ma AJUTA daca eu sunt in surplus caloric? Nu intelegi termenul sau ai chef de glume? Eu ma retrag, sanatate.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

LA SLABIT! cand vine vorba de slabit, evident ca trebuie sa fii in deficit caloric. Ce retardat se apuca de slabit si baga slanina in el? Normal ca atunci cand te pui "LA SLABIT", renunti la chestii cu multe calorii, in special la zahar si faina. Atunci incepi procesul de "SLABIT", iar la asta ceaiul verde "TE AJUTA"... pentru ca slabesti mai repede. you know, esti in deficit caloric, oricum slabesti, dar acum slabesti mai repede. te-ai prins?

| tinatinaro explică (pentru AlexCristi97):

Off topic though, chiar nu voiam sa slabesc si nici nu vreau. Am pus intrebarea pentru ca am remarcat ca am slabit foarte foarte rapid si aparent usor si mi s-a parut anormal si nu voiam sa imi pun in pericol sanatatea. Nu beau ceai verde ca sa slabesc, pur si simplu pentru ca e racoritor si ii ador aroma. Iar la calorii, mananc cand mi-e foame si nicidecum nu imi neglijez poftele, dar sunt atenta sa nu exagerez.

| Betty12345678 a răspuns:

Ceaiul verde in general ajuta la slabit.